Synod Ku Kościołowi Synodalnemu 2021 - 2023 »

Spotkanie synodalne 05.02.2022

Przebieg spotkania:

I Część. Wprowadzenie (ok. 30 min)

1. Wprowadzenie - s. Agnieszka , Adela
  2. Podział na grupy 4-7 osób. Ustalenie tematów dla grup.
  3. II Część.

4. Podjęcie przez każdą grupę jednego z pytań synodalnych. (45 - 80 min)
  5. Podsumowanie, modlitwa - umówienie następnych spotkań.
  6. Kawa, herbata ciastko - możliwość indywidualnych rozmów.

TEMATY SYNODALNE:

1. TOWARZYSZE PODRÓŻY
  2. SŁUCHANIE
  3. ZABIERANIE GŁOSU
  4. CELEBROWANIE
  5. WSPÓŁODPOWIEDZIALNI W NASZEJ WSPÓLNEJ MISJI
  6. DIALOG W KOŚCIELE I SPOŁECZEŃSTWIE
  7. EKUMENIZM
  8. WŁADZA I UCZESTNICTWO
  9. ROZEZNAWANIE I PODEJMOWANIE DECYZJI
  10. FORMOWANIE SIĘ W SYNODALNOŚCI
  11.

Rozeznawanie podczas rozważanie tematu synodalnego:

Podczas spotkania przeprowadzić trzy fazy rozeznawania:

1. przypomnienie sobie, jakie doświadczenia z lokalnego Kościoła (parafialnego, diecezjalnego, polskiego) przywołuje na myśl podjęty temat czy postawione pytanie?
  2. ponowne odczytanie tych doświadczeń w sposób bardziej pogłębiony: Jakie radości wywołały? Jakie trudności i przeszkody napotkały? Jakie rany wydobyły na światło dzienne? Jakie wzbudziły przemyślenia?
  3. zebranie owoców, by się nimi podzielić: Gdzie w tych doświadczeniach rozbrzmiewa głos Ducha Świętego? O co Duch Święty nas prosi? Jakie są punkty, które należy potwierdzić, jakie są perspektywy zmian, jakie kroki należy podjąć? Gdzie dostrzegamy zgodność? Jakie drogi otwierają się dla naszego Kościoła lokalnego?

Dwa kluczowe pytania Rozmowy w grupach, niezależnie od wybranego tematu, powinny koncentrować się wokół dwóch zasadniczych pytań:

1. Jak dzisiaj „idziemy razem” w naszej parafii, w polskim Kościele, w Polsce?
  2. Do podjęcia jakich kroków zaprasza nas Duch Święty, aby bardziej „iść razem”?

Po pierwsze, „idziemy razem” ze sobą jako Lud Boży. Następnie, „idziemy razem” jako Lud Boży z całą rodziną ludzką. Te dwie perspektywy wzajemnie się wzbogacają.