Ksiądz Kanonik Andrzej NIWCZYK

Proboszcz naszej parafii od 1995 r. Urodził się 3 lutego 1951 r. w Słupii Kapitulnej, naukę rozpoczętą w Szkole Podstawowej (w rodzinnej miejscowości) kontynuuje w Liceum Ogólnokształcącym dojeżdżając do pobliskiego Rawicza. W roku 1969 wstępuje do Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu.

Seminaryjna nauka i formacja przerwana zostaje w rok później z powodu powołania do odbycia zasadniczej służby wojskowej (1970-1972) w Bartoszycach. W roku 1977 z rąk Jego Ekscelencji ks. bp. Tadeusza Ettera przyjmuje święcenia kapłańskie. Posługiwanie rozpoczyna od parafii pw. Św. Andrzeja Boboli w Rawiczu (1977-1980), następnie zostaje przeniesiony do parafii Archikatedralnej w Poznaniu (1980-1986). W tym samym czasie pełni funkcję kapelana Szpitala Zakaźnego na Zawadach.

W roku 1986 otrzymuje skierowanie do parafii pw. św. Krzyża w Lesznie, jest tam wikariuszem do roku 1991. W tym też roku otrzymuje nominację na proboszcza parafii pw. św. Jakuba w Święciechowe, gdzie kontynuuje rozpoczęte przez poprzednika prace remontowo-konserwatorskie: osuszanie murów barokowego kościoła, wymalowanie jego wnętrza, konserwację XVIII-wiecznych stacji Drogi Krzyżowej oraz rozpoczyna wstępną renowację większości zabytkowych ołtarzy.

11 stycznia 1995 powierzona Mu zostaje nasza parafia z kościołem w Morasku, budującym się kościołem w Suchym Lesie i domem parafialnym znajdującym się w starym, wojskowym baraku, pełniącym funkcję najpierw kaplicy, później kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Do swoich nowych i licznych obowiązków Ks. Proboszcz podchodzi z ufnością i spokojem, zawierzając wszelkie inwestycyjne prace Bożej Opatrzności. Z czasem obok nowego kościoła powstaje Dom Parafialny, a dzięki staraniom Księdza Proboszcza swoją placówkę w Suchym Lesie mają też Siostry Misjonarki Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej.

Aby kościół nie pozostał w przyszłości pusty troszczy się Ks. Proboszcz przede wszystkim o budowanie wśród parafian prawdziwej wspólnoty opartej o wiarę, nadzieję i miłość. Tutaj też otoczony życzliwością parafian, przyjaciółmi i gośćmi obchodzi w maju 2002 r. Jubileusz 25 - lecia przyjęcia święceń kapłańskich. 7 grudnia 2000 r. podniesiony zostaje do godności Kanonika Kapituły Kolegiackiej w Poznaniu, a 4 lata później - w grudniu 2004 r. - otrzymuje godność Kanonika Gremialnego. Jako nauczyciel Bożej Ewangelii cieszy się szacunkiem i sympatią parafian.

Decyzją zwierzchnika Sił Zbrojnych RP, prezydenta Andrzeja Dudy, 132 księży, którzy odbyli służbę wojskową w kleryckich jednostkach Ludowego Wojska Polskiego, zostało mianowanych na stopień podporucznika. W dniu 3 grudnia 2016 roku nominację na stopień podporucznika, z rąk ministra obrony narodowej Antoniego Maciarewicza, odebrał także Ks. Proboszcz Andrzej Niwczyk.

KONTAKT: +48 61 812-52-91   proboszcz@parafiasuchylas.pl

Ksiądz Michał Zamelek

Urodzony w 1985 roku, wyświęcony 26.05.2011 r. Pochodzi z Parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Lesznie.

• 1.07.2011 - 24.08.2013 r. - wikariusz w Parafii pw. Narodzenia NMP w Lubaszu.
  • od 24 sierpnia 2013 r. - wikariusz w Parafii pw. Chrystusa Króla i Zwiastowania NMP w Rawiczu
  • od 25 sierpnia 2018r. – wikariusz w Parafii NSPJ w Suchym Lesie
  • od 2015 r. do 24 sierpnia 2018 asystent KSM oddz. 30 Rawicz,
  • od 25 sierpnia asystent diecezjalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej

KONTAKT: 697 410 654  zamelek1985@gmail.com

Księża pochodzący z parafii Chojnica – Morasko.

Ksiądz Stefan HAIN, 1903 - 1979
urodzony w Łagiewnikach, historyk Kościoła, długoletni profesor Seminarium Duchownego, były dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego .

Tu znajdziesz więcej informacji o ks. Stefanie Hain  →   więcej

Ksiądz Marek DUDEK
urodzony w Morasku, święcenia kapłańskie otrzymał 24.05.1997 r., należy do Zgromadzenia Księży Filipinów w Gostyniu, w roku 2009 wybrany nowym superiorem Kongregacji Oratorium Św. Filipa Neri na Świętej Górze koło Gostynia.

Siostry Misjonarki Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej

Na terenie naszej byłej parafii - w Morasku - znajduje się Dom Generalny Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej (zobacz www.mchr.pl), a w Suchym Lesie placówka zakonna Sióstr istnieje od 21. września 2003 r.

Misjonarze świeccy [Suchy Las]:

Adela i Tobiasz Lemańscy

PANU BOGU ZAWIERZAJMY JUŻ POWOŁANYCH I NOWE POWOŁANIA,

SZCZEGÓLNIE  Z NASZEJ PARAFII

Panie Jezu, który niegdyś wezwałeś pierwszych uczniów, aby stali się rybakami ludzi, niech także i dziś rozbrzmiewa Twoje łagodne wezwanie: "Pójdź za Mną"! Udziel chłopcom i dziewczętom tej łaski, by radośnie odpowiedzieli na Twój głos! Wspieraj w apostolskim trudzie naszych biskupów, kapłanów i osoby konsekrowane. Jan Paweł II