Amerykański socjolog, John Lee, postanowił sporządzić typologię rodzajów miłości. Na podstawie badań nad rozumieniem miłości wyodrębnił 6 jej podstawowych stylów.
Eros –wyróżnia się gorącą zmysłowością, fascynacją pięknem partnera, pragnieniem fizycznej bliskości i intymności.
Ludus – oznacza miłość, grę, dla której liczy się przede wszystkim rozrywka, przyjemność, flirt i beztroska radość z przebywania z drugą osoba.
Storge – uczucie, w którym dominuje przyjaźń, spokojne ciepło i głęboka więź oparta na wspólnych wartościach, przekonaniach i działaniach.
Pragma – miłość praktyczna, rozsądna, ważąca argumenty „za” i „przeciw”, dostrzegająca wartość zgodności zainteresowań czy finansowej niezależności.
Mania – silne, trudne do opanowania uczucie, powiązane z niepokojem, zazdrością i huśtawką nastrojów – od depresji po ekstazę.
Agape – styl miłości braterskiej, cechujący się bezinteresowną pomocą, poświęceniem i cierpliwością.
Ludzka miłość bardzo rzadko realizuje tylko jeden z wymienionych stylów – niekiedy style się przeplatają a miłość ewoluuje.
***
Inny podział:
Miłość upodobania –zwraca uwagę na wygląd drugiej osoby, polega na zaangażowaniu uczuciowym połączonym z radością ze wspólnie spędzanych chwil i z zauroczeniem. Pojawia się pragnienie odczytywania pragnień drugiej osoby, której obraz bardzo często jest wyidealizowany.
Miłość pożądania – to pragnienie bliskości fizycznej wyrażonej w gestach. Stanie się siłą niszczącą, jeśli nie pójdzie w parze z miłością do całej osoby.
Miłość przyjaźni – polega na dzieleniu się myślami, planami i marzeniami. Rozwija dar empatii.
Miłość życzliwości – jest całkowicie bezinteresowna, zdolna do dawania bez oczekiwania czegokolwiek w zamian. Wolę i uczucia zwraca w kierunku drugiej osoby.
W małżeństwie wszystkie wymienione rodzaje więzi wzajemnie splecione sprawiają, że miłość między mężczyzną a kobietą staje się pełna, dojrzała i prawdziwa.