Relacje, teksty »

Pielgrzymki nadszedł czas - 80 Poznańska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę 2014

http://grupa-trzecia.blogspot.com

 

Wkrótce, szóstego lipca, wyruszy z Poznania jubileuszowa – osiemdziesiąta Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Pielgrzymi średnio mają do pokonania około 300 km w ciągu dziesięciu dni. Cała pielgrzymka podzielona jest na 21 grup, średnio grupy liczą od 100 do 200 pielgrzymów. Więcej szczegółów poniżej, ale na wstępie tradycyjnie krótki rys historyczny pielgrzymowania.

 

Pielgrzymki do miejsc uznawanych za święte są częścią każdej współczesnej religii. Historia pielgrzymowania sięga  nawet czasów starożytnych, a w szczególności najważniejszych ówczesnych kultur: rzymskiej, greckiej i egipskiej. Pielgrzymki nie były również obce kulturom Bliskiego Wschodu (przykładem są pielgrzymki do Jerozolimy w czasie święta Paschy w czasach biblijnych).
Tradycja żydowska została przejęta przez chrześcijan, którzy odbywali pielgrzymki do Ziemi Świętej, a od roku 638 (czyli od czasu, w którym Palestyna została opanowana przez Arabów) do miejsc świętych na terenie Europy. 
W czasach średniowiecza Hiszpania oraz Rzym stały się miejscami licznie odwiedzanymi przez chrześcijańskich pielgrzymów.
W Polsce poza Jasną Górą jest 95 ośrodków pielgrzymkowych, m.in. Piekary Śląskie, Kalwaria Zebrzydowska, Święta Lipka, Góra Św. Anny, Kalwaria Pacławska, Licheń, Kodeń, Gietrzwałd, Wambierzyce.

 

Cele pielgrzymowania

Motywy oraz cele pielgrzymowania są wielorakie i zwykle splatają się ze sobą.

Na czoło wysuwa się pobożność, udział w aktach kultu, korzystanie z duchowych darów

(sakramenty święte, słowo Boże, odpusty, łaski związane z wybranym miejscem). I tutaj,

podobnie jak w całej chrześcijańskiej pobożności, pojawia się pragnienie dziękczynienia,

uwielbienia, prośby bądź przebłagania. Pielgrzymi ufają, iż te tradycyjne intencje

pomnażane są przez sam fakt trudów drogi oraz szczególne działanie Bożej łaski

w pielgrzymkowym sanktuarium. Na uwagę zasługuje motyw ascetyczny i pokutny.

Wysiłek pielgrzymki i cierpliwe znoszenie niedogodności mają swój wychowawczy

wpływ na człowieka, zarazem mogą być ofiarowane, jako pokuta za grzechy własne

i bliźnich. Pielgrzymi są przedstawicielami swoich rodzinnych środowisk i parafii.

W drogę zabierają intencje osób, które pozostały w miejscu zamieszkania i liczą na

wstawienniczą modlitwę w miejscach świętych.


 

Informacje praktyczne

Zapisy: Poznań w salkach przy kościele Świętego Marcina, ul. Św. Marcin, nr 13; sobota: 9, 16, 23, 30 czerwca, w godz. 13.00 - 17.00 (ale kto nie da rady można zapisać się na trasie, więc spokojnie;)

Wyruszamy: 6 lipca zaraz po Mszy św. w Katedrze, która rozpoczyna się o godz. 8.00. Ruszamy jako pierwsza grupa, więc nie ma co sie ociągać:) (duże bagaże do zdania przed Mszą św.)

Zabieramy dwa bagaże:

    podręczny mały plecak, w którym znajdują się wszystkie niezbędne rzeczy na 1 dzień marszu, a więc m.in. jedzenie, picie, coś przeciwdeszczowego (kurtka, peleryna), kubek i sztućce (gdyż na trasie są też posiłki, ludzie dają coś do picia), kremy z filtrem do ochrony przed słońcem, coś na główkę, aby chroniło nas przed słońcem, podręczna apteczka (bandaże elastyczne, niezbędne leki, kremy i maści). Pamiętajmy, że bagaż ten nosimy na swoich plecach, więc bierzmy tylko najpotrzebniejsze rzeczy.

     

    duży bagaż, który wkładamy rano przed wyruszeniem w drogę do samochodu bagażowego (u nas ostatnimi laty był to autobus;) i odbieramy po przyjściu na nocleg, nie mamy do niego dostępu podczas drogi, a znajdować w nim się powinny m.in. odzież potrzebna na 10 dni wędrówki, przybory higieniczne, śpiwór i karimata, (bo noclegi bywają w różnych miejscach), wygodne obuwie na zmianę.

Dokumenty niezbędne przy zapisie:

    - dowód osobisty lub legitymacja szkolna - konieczny numer PESEL!

    - zaświadczenie od księdza Proboszcza

    - do 18 roku życia potrzebna jest pisemna zgoda rodziców

    - uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum muszą mieć pełnoletniego opiekuna na Pielgrzymce lub zgodę rodziców na samodzielny udział w Pieszej Pielgrzymce potwierdzoną przez ks. Proboszcza.

WAŻNE!!!

Pielgrzymka to rekolekcje w drodze, a więc pamiętajmy o godnym stroju…

Słowa zachęty

Jeżeli czujesz, że w Twoim życiu brakuje czegoś, co rozpala Twoje serce. Jeżeli czujesz, że Twoje duchowe akumulatory po prostu siadają to bardzo dobrze, że czytasz ten tekst, bo Pan ma dla Ciebie niezłą ofertę, nie zaproponuje Ci tego, żadna sieć komórkowa, żadne wyprzedaże w hiper, biper, super-marketach... 10 cudownych dni wakacji, jakich nie jest w stanie zaproponować Ci żadne biuro podróży ;) nigdy nie jesteś w stanie przewidzieć, co może spotkać się w tym czasie, bo to Pan zaplanował drogę specjalnie dla Ciebie, jeżeli chcesz przeżyć najwspanialszą przygodę życia to pakuj plecak (odzież odpowiednią na wędrówkę, coś przeciwsłonecznego, przeciwdeszczowego, wygodne buty) i wybierz się 6 lipca na godz.8.00 na Mszę św. do Katedry poznańskiej, a potem rusz zaraz z pierwszą ruszająca grupą do tronu Jasnogórskiej Matki, oczywiście wraz z Trójeczką ;)

Rekolekcje w drodze, ale czy rzeczywiście tak będzie zależy tylko i wyłącznie od Ciebie... Pielgrzymka to czas wzrastania w wierze, a więc każdego dnia gromadzimy się na wspólnej Eucharystii, aby w pełni w niej uczestniczyć. Czasami Msze są tylko w gronie Trójkowiczów (jak Śrem, Jaraczewo), ale od 3 dnia wędrówki modlimy się wspólnie z innymi grupami, które, tak jak my, podążają na Jasną Górę (fajnie spotkać znajomych na pielgrzymkowym szlaku;). A podczas drogi modlitwa (m.in. różańcowa, koronka), konferencje Księdza Przewodnika, wspólny śpiew i oczywiście rozmowy, aby poznać braci i siostry w wierze, którzy wspólnie wędrują z nami ;) Na naszym pielgrzymim szlaku jest czas zadumy nad śmiercią Chrystusa - niezapomniane kilka kilometrów drogi na płytach przed Roszkami. Czas, kiedy wygłupom i śmiechom nie ma końca - podczas pogodnego wieczorku w Baranowie, jak również czas szczególnego przylgnięcia do Chrystusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie podczas czuwania w Wójcinie... Naprawdę niesamowity czas, kiedy Pan każdego dnia doświadcza Cię i umacnia swoją miłością, czy to w słońcu, czy w strugach deszczu, On dotyka Cię i daje siły, aby dalej iść, aby się nie poddawać...

Grupa 3 to można rzec grupa młoda, nie liczyłem nigdy średniej wieku, ale pewnie nie przekracza 30 lat ;) Przewodnicy zmieniają nam się dosyć często, pewnie nie wytrzymują tempa, z jakim kroczymy do Matki ;) ale jakoś dajemy radę i co roku maszeruje nas ok. 150 osób. Każdego dnia przemierzamy różnej długości trasy, pierwszy dzień daje nieźle w kość, bo to ok.45 km drogi z Poznania do Śremu, jednak później jest już zdecydowanie lżej i odcinki nie są dłuższe niż 30 km ;) Ale to, czego człowiek doświadcza ostatniego dnia - jak niemalże unosi się nad ziemią, kiedy zmierza ku Jasnej Górze, łzy wzruszenia, gdy można położyć się krzyżem pod wałami jasnogórskimi, jak również w Kaplicy Cudownego Obrazu powiedzieć Matce to, z czym 10 dni się do niej zdążało - nie da się w żaden sposób wyrazić słowami... Dlatego nie ma co już więcej pisać, tylko trzeba przeżyć to i wyruszyć z grupą 3 do tronu Matki ;)

Plan dnia mojej grupy

W ciągu każdego dnia pielgrzymowania, towarzyszą nam pewne nieodłączne elementy, które są charakterystyczne dla naszej grupy. Są to:

 

Msza Święta

W pierwszych dwóch dniach ( Śrem, Jaraczewo ) Eucharystię mamy sami.

Trzeciego dnia spotykamy się na wspólnej Mszy Świętej z innymi grupami w Pogrzybowie.

Od tej pory zawsze modlimy się wspólnie.

 

Wprowadzenie do tematu dnia

Każdego dnia modlimy się i pielgrzymujemy w wyznaczonej na dany dzień intencji.

Codziennie rano Ksiądz Przewodnik lub jeden z kleryków krótko nakreślają temat dnia .

W dni, które nie rozpoczynają się Mszą św. wprowadzenie do tematu dnia połączone jest z komentarzem do liturgii słowa.

 

Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny

Rankiem nasze wargi zaczynają chwalić Pannę Świętą.

 

Różaniec

W ciągu dnia odmawiamy trzy różańce.

Ostatnią dziesiątkę trzeciego różańca tradycyjnie odmawiamy z gospodarzami na noclegu.

 

Koronka do Miłosierdzia Bożego

W okolicach godziny 15.00 przy dźwiękach gitary śpiewamy koronkę.

 

Konferencja

Ksiądz wygłasza przemyślenia na podstawie przygotowanych dla wszystkich grup tematów na dany dzień.

Po konferencji następuje 10 minut ciszy na modlitwy indywidualne.

 

Muzykoteka Dorosłego Chrześcijanina 

Stare pieśni kościelne wykonywane przez studio przy akompaniamencie gitary.

 

15 minut dla siostry i brata

Jest to nazwa symboliczna, ponieważ ten czas nigdy nie trwa dokładnie 15 minut.

Możemy wtedy porozmawiać z innymi pielgrzymami o wszystkim i o niczym ( a rano zrobić jajecznicę...:-)

 

Śpiewy

Nieodłączny element pielgrzymowania.

Zagrzewa nas do żwawego kroczenia, tańczenia oraz modlenia, bo kto śpiewa ten dwa razy się modli.

Ponadto w naszej grupie jest kilka elementów, które pojawiają się, co roku w tych samych miejscach na trasie:

- Droga krzyżowa w lesie przed Roszkami

- Mecz piłki nożnej w Wójcinie

- Adoracja Najświętszego Sakramentu w kościele w Wójcinie

- Wielbienie Boga śpiewem i tańcem w Baranowie oraz na rynku w Kłobucku 

- Adoracja Krzyża połączona z Łączką Pojednania w ostatni dzień za Kłobuckiem

 

Przedstawiony opis charakteryzuje grupę, w której pielgrzymuję ja, grup jest 21, każdy może wybrać grupę, w której chciałby pielgrzymować. Każda grupa ma inną trasę i zwyczaje, jedno jest wspólne - wielbienie Boga i cel, jaki nam przyświeca: marsz do Matki Jasnogórskiej. W załączeniu sprawozdanie przewodnika oraz charakterystyka grupy z ubiegłorocznej pielgrzymki.

 

W artykule wykorzystano materiały z czasopism katolickich i Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę gr. Trzecia.

 

Pielgrzym

Czytaj: Sprawozdanie ks. Pawła, przewodnika grupy z zeszłorocznej pielgrzymki.



   
Tworzenie Stron Poznań Agencja Reklamowa Poznań