Relacje, teksty »

Parafialna pielgrzymka do sanktuarium w Sobocie 2013

Parafialna Pielgrzymka do Soboty - Refleksja

Niedzielnym porankiem około 80-ciu pielgrzymów z Moraska, Suchego Lasu i Złotnik kolejny już raz wyruszyło na Parafialną Pielgrzymkę do Soboty. Po błogosławieństwie w naszym sucholeskim kościele wyruszyliśmy na trasę liczącą około 10 km. Był piękny dzień, słońce przygrzewało z każdą minutą, humory dopisywały pielgrzymom. Ojcem duchowym pielgrzymki był kleryk Piotr odbywający praktykę w naszej Parafii, w trakcie drogi modliliśmy się na Różańcu i odmawialiśmy Koronkę do Miłosierdzia Bożego Kleryk miał konferencję na temat rodziny. Po dwóch godzinach marszu dotarliśmy do Soboty, gdzie zostaliśmy powitani przez proboszcza Parafii Sobota. O godzinie dwunastej rozpoczęła się Msza Odpustowa połączona z dożynkami parafialnymi, oprawa mszy była bardzo uroczysta (w trakcie mszy grały dwie połączone orkiestry dęte), każda z miejscowości należących do Parafii przygotowała wieniec dożynkowy. Tematem kazania była miłość - miłość w rodzinie i troska o utrzymanie nierozerwalności związków małżeńskich. Na zakończenie Procesja z Najświętszym Sakramentem. Po zakończonych uroczystościach pielgrzymi udali się na poczęstunek w ogrodach parafialnych - na tradycyjną grochówkę lub żurek i słodkie.

Refleksja – co wyniosłem z odbytej pielgrzymki?

Myślę że jest to miłość, miłość po katolicku… W trakcie pielgrzymki zwróciłem uwagę na związki - związki małżeńskie, związki dzieci i rodziców, małżeństwa młode i w średnim wieku. Szczególnie te utkwiły mi w pamięci, szły trzymając się za ręce, szły do Pani Sobockiej ze śpiewem na ustach. W dzisiejszych zwariowanych czasach, gdy rodzina i tradycyjne związki sakramentalne są opluwane był to budujący widok.

Poniżej cytat dotyczący rodziny:

Rodzina prawidłowa powstaje na fundamencie związku małżeńskiego dwóch kochających się osób o dojrzałej osobowości. Silny związek małżeński tworzy harmonijną całość, a dobre porozumiewanie się, właściwe zaspokajanie potrzeb, troska o siebie dają solidną podstawę wychowywania dzieci. Małżonkowie szczególną pieczą otaczają wzajemną komunikację starając się, aby była ona szczera, otwarta oraz by pomagała w pogłębianiu wzajemnego zaufania i życzliwości. Dzieci mają poczucie bezpieczeństwa, gdyż rodzice zapewniają im spójne i stabilne środowisko. Z tej przyczyny nie są wikłane w problemy ludzi dorosłych; są umocnione pewnością, jaką pokładają w nich rodzice. Ci zaś chronią potomstwo przed wszystkim, co niszczyłoby świat wartości przyjęty przez rodzinę. Taka forma funkcjonowania winna cechować każdą rodzinę chrześcijańską, dbającą o prawidłowy i harmonijny rozwój wszystkich członków "komunii miłości". Dzieci wychodzące z rodziny prawidłowej otrzymują najwspanialsze wyposażenie psychiczne na dalszą drogę życia.

Pielgrzym