Grupy parafialne »

Nadzwyczajni Szafarze Komunii Świętej

Nadzwyczajni Szafarze Komunii Świętej zostali powołani w Archidiecezji Poznańskiej dekretem Arcybiskupa Metropolity Poznańskiego 1 kwietnia 1999 roku.  Posługę i formację Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii św. reguluje specjalna instrukcja opublikowana razem z dekretem ks. Arcybiskupa poznańskiego. Nadzwyczajni szafarze przygotowują się do pełnienia swej funkcji podczas studium przygotowawczego. Co roku odnawiają gotowość dalszej posługi podczas uroczystej Eucharystii; uczestniczą w stałej formacji: kwartalnych spotkaniach rejonowych i okresowo w rekolekcjach.

W Archidiecezji posługuje obecnie około 1500 Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej.

W naszej parafii Nadzwyczajni Szafarze posługują od roku 2004. Grupa liczy obecnie 7 osób. Szafarze zanoszą Komunię św. chorym w każdą niedzielę i święta po Mszy św. o godz. 10:00, ponadto pomagają w Służbie Liturgicznej i przy rozdawaniu komunii św. podczas Mszy św.

Chorych do odwiedzin z Komunią Świętą można zgłaszać w zakrystii lub Biurze Parafialnym.

Jak przygotować stół do wizyty szafarza z Komunią św.

Stół nakrywamy białym obrusem. Stawiamy na nim krucyfiks i dwa lichtarze z zapalonymi świecami (podobnie jak na przyjęcie corocznej wizyty duszpasterskiej tzw. kolędy). Dodatkowo należy przygotować szklankę z niewielką ilością czystej wody i łyżeczką stołową. Jest to potrzebne do obmycia naczynia liturgicznego lub podania choremu jeśli tego wymaga jego stan zdrowia.