Grupy parafialne »

Bractwo Szkaplerzne

Historia szkaplerza sięga początków XIII wieku – wtedy służył on zakonnikom jako ochrona habitu podczas  pracy. Od poł. XIII wieku szkaplerz stał się znakiem opieki Matki Bożej a zarazem źródłem przywilejów i nową formą pobożności maryjnej w całym Kościele.

Obrzęd poświęcenia i nałożenia Szkaplerza karmelitańskiego zatwierdziła (na mocy udzielonej przez Ojca Świętego Jana Pawła II w roku 1996) Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Nałożenie szkaplerza płóciennego (zmniejszona wersja szkaplerza karmelitańskiego to dwa małe, brązowe prostokąty sukienne związane dwiema tasiemkami, noszone na piersiach i plecach) dokonuje się - zgodnie z obrzędem zatwierdzonym przez Stolicę Świętą - poprzez kapłana karmelitę lub innego upoważnionego kapłana, po złożeniu przez wiernego odpowiedniej deklaracji. Przyjęcie szkaplerza powoduje włączenie bądź do Bractwa Szkaplerznego, bądź do wielkiej Rodziny Zakonu Braci Mniejszych Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel (święto obchodzone jest 16 lipca).

Główny cel to kształtowanie w osobie wierzącej serca oddanego Jezusowi na wzór Maryi poprzez naśladowanie Jej cnót, zwłaszcza czystości, pokory, prostoty i miłości bliźniego oraz rozwijanie pobożności (w czym pomóc mają zalecane praktyki i obowiązki związane z przyjęciem szkaplerza).

W roku 1910 papież Pius X wprowadził (zamiennie) noszony na szyi medalik szkaplerzny – z jednej strony jest na nim wizerunek Najświętszej Maryi Panny, z drugiej Najświętsze Serce Pana Jezusa.

Szkaplerz nosili między innymi - Jan Paweł II oraz św. Josemaria Escriva.

W naszej Parafii szkaplerz z rąk Ks. Proboszcza po Mszy Świętej odprawionej podczas całonocnego czuwania (24 – 25 października) przyjęło 20 osób.

Wszyscy, którzy przyjęli szkaplerz (w październiku lub wcześniej) zaproszeni są w każdą trzecią niedzielę miesiąca do udziału we Mszy św. , w nabożeństwie i adoracji Najświętszego Sakramentu oraz w spotkaniu formacyjnym w kościele OO. Karmelitów na Wzgórzu św. Wojciecha.