|
|
WIELKI POST 2020
|
Spowiedź św. wobec zaistniałej sytuacji epidemii NIE BĘDZIE przed Wielkanocą tradycyjnego dnia Spowiedzi Św. dla całej Parafii. Osoby, które nie mają możliwości przystąpienia do spowiedzi zachęcamy do praktyki aktu żalu doskonałego.
KKK 1452: Gdy żal wypływa z miłości do Boga miłowanego nade wszystko, jest nazywany "żalem doskonałym" lub "żalem z miłości". Taki żal odpuszcza grzechy powszednie. Przynosi on także przebaczenie grzechów śmiertelnych, jeśli zawiera mocne postanowienie przystąpienia do spowiedzi sakramentalnej, gdy tylko będzie to możliwe (Por. Sobór Trydencki: DS 1677).
Komunia św. Możliwości przyjęcia komunii św. w kościele omówił ks. Proboszcz w Ogłoszenia parafialne 29. III 2020
Komunia św. duchowa. Jest szczególnym i nieprzebranym źródłem łask
- jest to komunia niewidzialna i mistyczna. Łączy nas ona z Jezusem w sposób tajemniczy i ukryty, a choć bez widocznych znaków, jak to się dzieje w komunii sakramentalnej, to jednak daje nam możliwość uczestnictwa przez łaskę Chrystusa w owocach Eucharystii pragnienia. Św. Jan Bosko również zasugerował: „Jeśli nie możecie przyjąć komunii sakramentalnej, wejdźcie w komunię duchową, która polega na gorącym pragnieniu przyjęcia Jezusa w waszym sercu”.
W Eucharystii «w odróżnieniu od każdego innego sakramentu tajemnica [komunii] jest tak doskonała, iż prowadzi do szczytu wszelkich dóbr: to tu znajduje swój kres wszelkie ludzkie pragnienie, ponieważ tu otrzymujemy Boga i Bóg wchodzi w doskonałe zjednoczenie z nami». Właśnie dlatego warto pielęgnować w duszy stałe pragnienie Sakramentu Eucharystii...
Pierwszy krok: zapragnąć „komunii”
Drugi krok: ofiarowanie owoców komunii duchowej
Trzeci krok: wejście w komunię duchową
Czwarty krok: podziękowanie za komunię duchową
Dopowiedzenie:
Oczywistym jest, że gdy dusza nie znajduje się w stanie łaski uświęcającej, a zatem nie może przyjmować komunii sakramentalnej oraz kosztować jej skutków, tak też jest i z komunią duchową: nie będący w łasce niestety nie kosztuje tych darów komunii duchowej. Dlatego błędem jest sądzić, że komunia duchowa może zastąpić komunię sakramentalną dla tych, którzy nie mogą zbliżać się do Sakramentu, ponieważ żyją w stanie grzechu.
czytaj całość: Krótka katecheza o „komunii duchowej”
MODLITWA przy KOMUNII DUCHOWEJ WEDŁUG PAPIEŻA FRANCISZKA
Papież polecił ją do odmawiania wszystkim, którzy uczestniczą ze swego domu we Mszy św. transmitowanej przez Internet. Nazwał ją “Aktem Komunii św. duchowej”:
Kładę się u Twych stóp, o mój Jezu, i ofiarowuję Ci moje skruszone serce,
uniżone w swojej nicości i Twojej świętej obecności.
Adoruję Cię w sakramencie Twej miłości, niewysłowionej Eucharystii.
Pragnę przyjąć Ciebie w tym ubogim przybytku, jaki oferuje Ci mój umysł.
Czekając na radość z sakramentalnej komunii, pragnę przyjąć Cię w duchu.
Przyjdź do mnie, O mój Jezu, kiedy ja, ze swojej strony, przychodzę do Ciebie!
Niech Twoja miłość ogarnie moje całe jestestwo w życiu i śmierci.
Wierzę w Ciebie, Tobie ufam, Ciebie miłuję.
***
W braku możliwości uczestnictwa w Eucharystii, komunia duchowa karmi się tęsknotą za nią. ....
Komunia duchowa zakłada trzy akty:
-
akt wiary w realną obecność Jezusa Chrystusa w Eucharystii,
-
akt miłości skierowanej ku Jezusowi,
-
akt pragnienia osobistego spotkania z Jezusem.
Dobrą ilustracją związku komunii duchowej z Eucharystią są ewangeliczni uczniowie idący do Emaus. ...[po spotkaniu z jezusem] wiedzieli, czym jest komunia duchowa: Jej owoce zależą od pamięci eucharystycznej oraz tęsknoty do Jezusa z Wieczernika, Golgoty i poranka wielkanocnego. |
- Pragnienie Komunii św. osób żyjących w związakch niesakramentalnych
Jeśli prawo kanoniczne zabrania osobom żyjącym w związkach niesakramentalnych przystępować do Komunii św. sakramentalnej, to nie znaczy, że nie mogą one żywić „pragnienia pełnego zjednoczenia z Chrystusem".
... z adhortacji „Sacramentum caritatis” Benedykta XVI: “Nawet wtedy, kiedy nie jest możliwe przystąpienie do sakramentalnej Komunii, uczestnictwo we Mszy św. pozostaje konieczne, ważne, znaczące i owocne. W tej sytuacji dobrze jest żywić pragnienie pełnego zjednoczenia z Chrystusem...
Należy „komunię duchową” odróżnić od „pragnienia zjednoczenia z Chrystusem”, które żywią osoby nie mogące uczestniczyć w komunii sakramentalnej.
...przyszedł czas, aby „pragnieniu zjednoczenia z Chrystusem”, które odczuwają osoby żyjące w związkach niesakramentalnych poświęcić więcej uwagi. Zachęca nas do tego papież Franciszek: Nawet jeśli wtedy nie jest możliwe rozgrzeszenie sakramentalne, to nie wolno lekceważyć głębi duchowej tęsknoty duchowej, tak samo jak nie wolno pomniejszać owoców oczyszczenia sakramentalnego.
Komunia duchowa w czasie zarazy powinna sprawić byśmy odnowili w sobie potrzebę komunii duchowej, powinna pobudzić „tęsknotę eucharystyczną”. Można to też nazwać postem eucharystycznym, który powinien oczyszczać przejawy rutyny, powierzchowności czy – nie daj Boże – świętokradzkiego sposobu przystępowania do Komunii św.
za: Ks. Ireneusz Mroczkowski, liturgia.wiara.pl/.Komunia-duchowa-praktyczne-porady
|
o. Jordan Śliwiński OFMCap. Żal doskonały jest inspirowany łaską Bożą.
To nie jest tak, że ja go „wyprodukuję” czy wykreuję. Ten żal za grzechy musi być momentem modlitewnego spotkania z Bogiem. Staję przed Nim, uświadamiam sobie swój grzech i Jego proszę o łaskę. Ja, gdy wzbudzam w sobie żal za grzechy, próbuję sobie uświadomić taką figurę małego dziecka, jak to pamiętam z relacji moich rodziców, gdy coś tam przeskrobałem i uczono mnie, że powinienem przeprosić. I przypominam sobie jak się do tego przyznawałem przed tatą czy mamą mówiąc z pokorą, co zrobiłem i że jest mi z tego powodu przykro. Uczono mnie w domu, że najważniejsze jest w żalu przekonanie, że grzech naruszył relacje, nie był dobrą odpowiedzią na otrzymane dobro. Strach przed karą był zawsze na drugim miejscu. Staram się więc właśnie mieć taką świadomość, kiedy staję przed Bogiem - Kimś, kto chce mojego dobra, kto mnie bardzo kocha, kto nie chce tylko liczyć moje błędy, ale chce żebym się od tego zła odbił i trwał w dobru.
|
Należy przyjąć ograniczenia w duchu wiary i z miłości do bliźnich, w imię Ewangelii, by nikogo nie narażać na zarażenie się chorobą” – tłumaczy o. dr hab. Szczepan Praśkiewicz OCD, relator Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie.
Jak zauważa karmelita, wprowadzone przez większość Kościołów ograniczenia w sprawowaniu kultu nie wszędzie przyjęto ze zrozumieniem. „Nierzadko, także w Polsce, posypały się fale narzekań na Konferencję Episkopatu, jej przewodniczącego i biskupów diecezjalnych."
O. Praśkiewicz przywołuje słowa świętych karmelitanek wypowiedziane w sytuacji, gdy były pozbawione możliwości uczestniczenia w Eucharystii lub przyjęcia innych sakramentów.
św. Teresa od Dzieciątka Jezus powiedziała na łożu śmierci: „Jest bez wątpienia wielką łaską przyjąć sakramenty święte, lecz gdy Pan Bóg na to nie pozwala, i to jest dobrze… Wszystko jest łaską”
Św. Elżbieta od Trójcy Świętej pisała w liście do jednego z księży: „Od dziesięciu dni jestem uwięziona [nie mogę się poruszać] (…) Jestem pozbawiona kościoła, pozbawiona Komunii Świętej, ale widzi ksiądz, Pan Bóg nie potrzebuje Sakramentu, aby przyjść do mnie. Wydaje mi się, że i tak mam Go całego. Ta obecność Boża jest czymś wspaniałym! Właśnie tam, w samej głębi, w niebie mej duszy lubię Go znajdować, ponieważ On nigdy mnie nie opuszcza. Bóg we mnie, a ja w Nim, och, to jest moje życie!”. czytaj całość: niedziela.pl |
Zagrożenia dla naszej wiary w okresie pandemii
...Szkodliwe jest propagowanie fałszywej historiozofii, powoływanie się na prywatne pseudoobjawienia i sny, nonszalancka, wyrwana z kontekstu egzegeza biblijna, ignorowanie, marginalizowanie lub nawet otwarte kwestionowanie współczesnego nauczania Kościoła. Ze słuszną krytyką spotyka się nierozróżnianie porządku natury i łaski, wymiaru duchowego i materialnego, prowadzące do lekceważenia zasad bezpieczeństwa podczas liturgii.
Odrzucając pesymistyczne i fatalistyczne rozumienie historii, Kościół ukazuje Chrystusa jako sens dziejów świata, a Boga jako naszą absolutną przyszłość. ...Możemy ten trudny czas wykorzystać do odnowienia praktyki modlitwy domowej i rodzinnej, do konkretnych uczynków miłosierdzia, zwłaszcza wobec osób starszych i samotnych, szczególnie zagrożonych epidemią. Codzienna modlitwa różańcowa może stać się dla nas szkołą głębokiej wiary połączonej z ofiarną służbą bliźniemu na wzór Maryi, Wspomożycielki Wiernych. czytaj całość |
Zachowanie ciągłości praktyki 1 piątków i sobót.
Jeśli w trakcie odprawiania praktyki pięciu sobót oraz dziewięciu piątków miesiąca nie jest możliwe spełnienie warunku przyjęcia sakramentalnej Komunii w okresie epidemii, nie ulega przerwaniu ciągłość owoców, a więc nie trzeba tej praktyki zaczynać od nowa, a jedynie przedłużyć tę praktykę o kolejny miesiąc – czytamy w komunikacie Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Episkopatu nt. praktyki pierwszych piątków i pierwszych sobót miesiąca w okresie epidemii.
Komisja zwraca uwagę na to, że w okresie epidemii dostęp do sakramentów spowiedzi i komunii świętej jest dla wielu wiernych utrudniony, czasem wręcz niemożliwy. „Z tego względu rodzą się wątpliwości co do zachowania ciągłości pobożnych praktyk dziewięciu pierwszych piątków miesiąca oraz pięciu pierwszych sobót miesiąca, które wielu wiernych podejmuje. Obie praktyki dla zachowania duchowych owoców zakładają przyjęcie Komunii sakramentalnej w określonym czasie” – czytamy w komunikacie Komisji, podpisanym przez jej przewodniczącego bp. Adama Bałabucha. czytaj: ekai.pl |
NIEDZIELA PALMOWA CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ
Mt 26, 14 – 27, 66
Nakryj stół. Połóż palmę. Przeczytajcie razem dzisiejszą Ewangelię. Możecie zrobić to tak, jak w czasie liturgii w kościele, czyli na role.
czytaj: www.slowo.redemptor.pl
czytaj: Przewodnik na niedzielę palmową. deon.pl
Caritas rusza na pomoc szpitalom i uruchamia akcję #WdzieczniMedykom
Respiratory, termometry bezdotykowe oraz środki ochrony osobistej – tego najbardziej brakuje dziś medykom walczącym z epidemią koronawirusa... Budżet projektu wstępnie oszacowano na 12 mln zł. Środki pochodzić będą głównie od firm. Jako pierwsza akcję wsparła Fundacja Carrefour przekazując ponad 1,3 mln zł na zakup respiratorów i środków ochrony osobistej dla personelu medycznego... więcej |
|
Zawieszone są nabożeństwa gorzkich żali, drogi krzyżowej i inne celebracje.
http://archpoznan.pl/upload/pdf/wielkanocwdomudowydruku.pdf |
|
CODZIENNIE – godz. 1830 - 2000
Adoracja Najśw. Sakramentu -
aby trwać na modlitwie w intencji zatrzymania epidemii z okazją do Spowiedzi.
Komunia Św. może być przyjęta wieczorem podczas Adoracji. |
Informacje dotyczące naszych realiów Parafialnych:
Ponieważ liczba 5 osób dotyczy również Adoracji, z miłością braterską ustępujmy miejsce, kiedy widzimy, że nowe osoby wchodzą do kościoła.
Osoby, które z chwilą zakończenia swojego pobytu na Adoracji pragną przyjąć Komunię Św. (a nie były na Mszy Św.) prosimy o przejście do kaplicy.
*Członków Żywego Różańca Matek i Ojców oraz <Wspólnotkę Żywego Różańca Dzieci> – prosimy o odmawianie kolejny miesiąc tych samych Tajemnic.
*I Piątku i I Soboty nie będzie tradycyjnego odwiedzania chorych z Komunią Św.
Podejmiemy te odwiedziny po ustaniu epidemii. (obecnie - jeśli ktoś indywidualnie porosi) |
|
ARCHPOZNAN.PL | MODLITWA |
Nabożeństwa z kościołów archidiecezji w Internecie
W związku licznymi inicjatywami realizowanymi w trybie online przez parafie zamieszczamy kalendarium transmisji realizowanych w naszej archidiecezji. |
Dekret w sprawie duszpasterstwa w stanie epidemii
Abp Stanisław Gądecki 24 marca wydał Dekret w sprawie duszpasterstwa w stanie epidemi.
Arcybiskup Metropolita Poznański udzielił dyspensy od obowiązku niedzielnego udziału we Mszy św. wszystkim wiernym do Wielkiej Środy 8 kwietnia 2020 r. (dekret z 14 i 20 marca 2020 r.)
Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Proszę jednak, aby korzystający z dyspensy byli wierni osobistej i rodzinnej modlitwie oraz w miarę możliwości łączyli się duchowo ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe czy telewizyjne.
Dekret księdza Abp St. Gądeckiego: archpoznan.pl/pl/w-archidiecezji-poznanskiej-obowiazuje-zarzadzenie-ws-koronawirusa |
LITANIA - prośba o wybawienie od morowego powietrza zachowana
w rękopisie z połowy XVIII wieku, powstała w klasztorze benedyktynek lwowskich, a obecnie przechowywana w ich archiwum w Krzeszowie
In Nomine Domini. Litania Na Czaszy Niebespieczne. Od Powietrza.
Kyrie eleyson, Chryste eleison, Kyrie eleison,
Chryste usłysz nas, Chryste wysłuchay nas,
Oycze Swięty Boze z Nieba; Zmiłuy się nad Nami;
Synu Odkupicielu Swiata Boże; Zmiłuy się &c;
Duchu Swięty Boze; Zmiłuy się nad Nami;
Swieta Troyco Jedyny Boze; Zmiłuy się nad nami;
Jezu Nayłskawszy, y Naymiłosiernieyszy, Zmiłuy;
Jezu ktory Serce skruszone wysłuchywasz; Zmił[uy];
Jezu ktory ranisz y Uleczasz, zabijasz y Ozywiasz; Zmi[łuy];
Jezu ktory utrapionych Łaskawie pocieszasz; Zmi[łuy];
Jezu ktorys niezliczonych chorych przyioł łaskawie
y uzdrowił; Zmiłuy sie nad Nami;
Jezu zrodło Żywey wody, ku Żywotowi wiecznemu
Wytryskaiącey; Zmiłuy się nad Nami;
Jezu Cierpliwosci y Pociecho Nasza, Zmiłuy się &c;
Jezu Żywocie, Swiatłosci, y Zbawienie Nasze; Zmiłuy;
Jezu Bądź Nam miłościwy; Odpusc Nam Jezu;
Od wszego złego, y od wszego grzechu; Wybaw nas Jezu;
Od Ducha niecierpliwego y nieczystego, Wybaw nas;
Od choroby zarazy, Wybaw nas Jezu;
Od Powietrza Morowego, głodu, y Woyny, Wybaw nas Jezu;
Od Potępienia wiecznego, Wybaw nas Jezu;
Od Bolesci wiecznych, Wybaw Nas Jezu;
Od skonania w gniewie Twoim y grzechu; Wybaw nas Jezu;
Przez łaskawe przyscie, y ubogie Narodzenie Twoie;
Zachoway nas Od morowego Powietrza Jezu;
Przez Utrapienie, Łzy y Prace Twoie; Zachoway Nas od
Morowego Powietrza Jezu;
Przez Smutek, pragnienie, y głod Twoy; Zachoway Nas
Od morowego Powietrza Jezu;
Przez bolesne rany, Krzyz y Krew Twoie, Zachoway nas
Od morowego Powietrza Jezu;
Przez Zmartwychwstanie, w Niebowstąpienie, y Chwałe
Twoie; Zachoway nas Od morowego powietrza Jezu;
Przez zasługi, y zacność, y Modlitwy Nayswiętwszey Matki
Twoiey; Zachoway nas od morowego Powietrza Jezu;
Przez Zasługi Swietych Patronow naszych; Woyczecha,
Stanisława, Wacława, Kazimierza, Floryana, Błogosławionego
Stanisława Kostki, Swiętey Elzbiety y
Jadwigi; Zachoway nas Od morowego Powietrza Jezu;
Przez Krew drogą Męczenikow Twoich; Ignacego, Jakoba,
Faustyna, Benedykta, y Anastazyi Patronow Tego
Miasta; Zachoway nas od morowego Powietrza, Jezu.
G O D Z I N K I Przeciw zarazie Morowey
H Y M N Do BOGA Wszechmogącego,
Sprawiedliwie dopuszczasz Boże na nas kary,
Bośmy grzechow rozlicznych dopełnili miary,
Ażebyś Duszy naszey zleczył grzechow rany.
Powietrzem w tym Krolestwie karzesz rożne stany,
My z płaczem wyznajemy wszyscy swoie winy,
Y grzeszyć nie będziemy iuż od tey Godziny.
Ty dla Syna Twoiego, y Matki honoru.
O Boże! Miasto nasze, zachoway od moru.
V. Pokaż nam Panie miłosierdzie Twoie.
R. Ponieważ Ty Panie słodki y Cichy, y wielkiego miłosierdzia wszystkim wzywaiącym Ciebie. Ps. 63
M O D L I T W A. Oycze Wszechmogący, weyźrzyi na zasługi niewinney Męki Syna Twoiego, a zmiłuy się nad nędznym stworzeniem Twoim, dla ktorego Jedynak Twoy Krew Nayświętszą swoię przelać raczył, kładę ia między zagniewanym Maiestatem Twoim, a rozlicznemi grzechami obciążonym ludem naszym, niewinną Mękę Syna Twoiego na ubłaganie sprawiedliwości Twoiey Boskiey, oddal morowe y woienne Plagi Twoie od nas ukochany Oycze […]" |
Akt zawierzenia Polski i świata Sercu Jezusa i Niepokalanej
Abp Stanisław Gądecki zawierzył 25 marca ludzi żyjących w Polsce, w Europie i na całym świecie Najświętszemu Sercu Jezusa i Niepokalanemu Sercu Maryi.
PAPIEŻ FRANCISZEK: „W tych dniach łączymy się z chorymi, rodzinami, z tymi, którzy cierpią z powodu pandemii koronawirusa. Pragnę dziś modlić się także za duszpasterzy, którzy powinni towarzyszyć ludowi Bożemu w tym kryzysie: niech Pan da im siły i umiejętności do wyboru najlepszych środków służących pomocy...". za: Vaticannews.va
|
|
|