Aktualności »

Triduum Paschalne 2021

W czasie, kiedy cały świat zmaga się z pandemią koronawirusa, w czasie - kiedy choroba, bywa – że śmierć, że lęk - przynoszą smutek oraz wielorakie zagrożenia: dla naszego życia, dla naszej wiary, dla naszych rodzin

– podobnie jak Izraelici podążający do Ziemi Obiecanej – potrzebujemy zaufania do Boga i potrzebujemy Jego opieki.

Dlatego niech nie słabnie nasze zaufanie do Kościoła, o którym można powiedzieć, że jest takim „Mojżeszem” naszego czasu. To poprzez Kościół Pan Bóg jest „obłokiem”, który rozświetla ciemności naszego czasu i wskazuje drogę.

To poprzez Kościół otacza nas nieustannie Boża Opatrzność.

Kiedy dzisiejszy świat robi wszystko, aby zniechęcić ludzi do Kościoła, umacniajmy swoją wiarę, która pokaże nam światło prawdy i pomoże pokonać każdy lęk.

Umiejmy z odwagą dawać świadectwo, że ukrzyżowany Jezus powstał martwych i żyje! Że tylko w Nim jest zbawienie świata!!!

Życzmy sobie wzajemnie, aby ten niezwykły – chociaż trudny czas, umocnił nas wobec wszelkich przeciwności. Aby nie odebrał nam pokoju serca.

A prawda, że Chrystus Zmartwychwstał i żyje – niech pomoże pokonać każdy smutek i lęk, niech obdarza nas Wielkanocną radością.

Jako duszpasterze - właśnie takie przesłanie i życzenia kierujemy ku wszystkim Parafianom oraz wszystkim, którzy w tej chwili dzięki mediom są z nami.

Niech nas podtrzymuje na duchu ta prawda, że Chrystus Zmartwychwstał – Alleluja!!!

***

Zachęcamy, aby w Oktawie Wielkanocy – która w wymiarze liturgii cała jest traktowana jako dzień Zmartwychwstania - jak najliczniej uczestniczyć we Mszy Świętej i przyjmować Komunię świętą z okazji Wielkanocy.

Posiadając Relikwie Św. Faustyny – Apostołki Bożego Miłosierdzia – czujmy się szczególnie zobowiązani – również za pośrednictwem Internetu - do włączania się w Nowennę przed Uroczystością Miłosierdzia Bożego:

- W I i II Święto Wielkanocne 20 minut przed Mszą Św. o godz. 1000 (czyli o 940) .

- W dni powszednie Oktawy Wielkanocnej - po Mszy Św. o godz. 1700.

Wypraszajmy wspólnie Miłosierdzie dla nas i całego świata.

Największe Misteriakolejny rok w ograniczonym zakresie - Kościół sprawuje od Wielkiego Czwartku (Triduum Paschalne).

Każdy z dni Triduum rozpoczynać będziemy LITURGIĄ GODZIN o godz. 800.

Cała liturgia z naszego kościoła będzie dostępna poprzez transmisję internetową.

1. WIELKI CZWARTEK - dzień ustanowienia Najśw. Sakramentu i Sakramentu Kapłaństwa.
  2. - JUTRZNIA o godz. 800.

- LITURGIA Wieczerzy Pańskiej o godz. 1800.

- ADORACJA Najśw. Sakr. do godz. 2200.

3. WIELKI PIĄTEK - dzień śmierci Pana Jezusa.
  4. - W tym dniu obowiązuje POST ŚCISŁY, od którego nie ma dyspensy.

- godz. 800 JUTRZNIA.

- Adoracja indywidualna z zachowaniem zasady limitu osób. Z miłością braterską ustępujmy miejsce, kiedy widzimy, że nowe osoby wchodzą do Kaplicy Adoracji, by chociaż przez chwilę modlić się przed Najśw. Sakramentem. Ponieważ w kaplicy mogą być tylko 3 osoby, pozostając w duchowej łączności – módlmy się w nawie głównej kościoła.

- godz.1500 - DROGA KRZYŻOWA (także z limitem osób w kościele)

- godz. 1800 - LITURGIA Męki Pańskiej

*Bezpośrednio po liturgii Gorzkie Żale.

*Adoracja Najśw. Sakramentu - do godz. 2200.

*W Wielki Piątek - 2 kwietnia - rozpoczynamy Nowennę do Miłosierdzia Bożego:

- W Wielki Piątek po drodze Krzyżowej – ok. godz. 1530.

- W Wielką Sobotę przed liturgią – czyli o godz. 2030,

- W I i II Święto Wielkanocne 20 minut przed Mszą Św. o godz. 1000.

- W dni powszednie Oktawy Wielkanocnej - po Mszy Św. o godz. 1700.

5. WIELKA SOBOTA- Wigilia Zmartwychwstania.
  6. *Kościół zachęca, aby w Wielką Sobotę zgodnie z tradycją zachować POST JAKOŚCIOWY.

*W zaistniałej sytuacji ŚWIĘCENIE POTRAW odbędzie się przed południem o godz. 1000, 1100 i 1200 oraz po południu o godz. 1400, 1500 i 1600.

Aby zachować wymogi sanitarne, forma poświęcenia będzie następująca: osoby, która przyjadą samochodem prosimy o pozostanie przy swoich pojazdach czy nawet nie wychodząc z nich, natomiast osoby, które przyjdą pieszo prosimy o szpaler - z zachowaniem dystansu – na pasażu dla pieszych od Krzyża Misyjnego do kościoła.

Kapłan, po odmówieniu modlitwy błogosławieństwa podejdzie do każdej osoby ze święconką, aby pokropić wodą święconą.

Decyzja o Procesji Rezurekcyjnej będzie podjęta na bieżąco w zależności od sytuacji.

Program Wielkiej Soboty:

*JUTRZNIA oraz Adoracja przy Grobie Pańskim od godz. 800.

Adoracja indywidualna z zachowaniem zasady limitu osób w świątyni. Podobnie tutaj prosimy, aby z miłością braterską ustąpić miejsce, kiedy widzimy, że nowe osoby wchodzą do kościoła, by chociaż przez chwilę Adorować przy Grobie Pańskim.

Cześć Krzyżowi należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu bezpośredniego.

O godz. 2030. Nowenna do Miłosierdzia Bożego

*LITURGIA Wigilii Paschalnej o godz. 2100.

*Na wieczorną liturgię Wielkiej Soboty przynosimy świece.

Wobec limitów na liturgii (wg nowych obostrzeń w naszym kościele w całości może być 26 osób), pragniemy poddać sugestię w duchu solidarności: mianowicie – aby na realny udział w liturgii wybrać jeden z dni Triduum Paschalnego, pozostałe przeżywając dzięki transmisji internetowej.