Nieszpory „na rzecz życia” w łączności z Ojcem Świętym Benedyktem XVI, pod przewodnictwem Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego i przekazanie świec roratnich parafiom, w wigilię pierwszej niedzieli Adwentu.
(Katedra poznańska, Ostrów Tumski - sobota, 27 listopada, godz. 16.00).
Abp Gądecki: prawo do życia człowieka jest ciągle łamane
Z apelem o ochronę ludzkiego życia od momentu poczęcia zwrócił się abp Stanisław Gądecki podczas nabożeństwa w poznańskiej katedrze na rozpoczęcie Adwentu. – Powszechnie proklamuje się prawa osoby i deklaruje wartość życia, a samo prawo do życia jest łamane i deptane w najbardziej znaczących momentach życia człowieka, narodzin i śmierci – podkreślił wiceprzewodniczący Episkopatu Polski.
Abp Gądecki przewodniczył w poznańskiej katedrze uroczystym nieszporom na rozpoczęcie Adwentu. Nabożeństwo o charakterze ekspiacyjnym za grzechy przeciwko życiu, odprawiane w łączności z Ojcem Świętym Benedyktem XVI, rozpoczęło w archidiecezji poznańskiej modlitwę adwentową, która ma stać się wołaniem o szacunek dla życia.
Wiceprzewodniczący Episkopatu Polski nazwał zabijanie dzieci poczętych w łonach matek jednym z największych dramatów XX i XXI wieku. W opinii abp. Gądeckiego proceder ten wszedł w przerażającą fazę, kiedy to za pomocą środków farmakologicznych dziecko zabijane jest już w pierwszym tygodniu życia. – Poczęte dziecko nie ma żadnej ochrony. Współcześnie musi mieć dużo szczęścia, aby trafić na kochających i zdrowych rodziców i aby przeżyć – przekonywał metropolita poznański.
Wiceprzewodniczący Episkopatu Polski wskazując na przyczyny tego stanu rzeczy, zwrócił uwagę na osłabienie wrażliwości na Boga i człowieka. Jego zdaniem zjawisko to przenika nawet do wspólnot chrześcijańskich. – Tracąc wrażliwość na Boga, traci się wrażliwość na człowieka, na jego godność i życie – stwierdził abp Gądecki. Inną przyczyną zaniku wartości życia ludzkiego jest kryzys kultury oraz brak zainteresowania problemami małżeństw i rodzin ze strony państwa.
Metropolita poznański przypomniał, że Adwent stwarza szczególną okazję, by przebłagać Boga za grzechy związane ze stosowaniem metody in vitro, która oznacza selektywną aborcję, czyli niszczenie wielu dzieci w stanie embrionalnym.
– Obrona i promocja życia ludzkiego jest objawem uczestnictwa w misji królewskiej Chrystusa i powinna obejmować wolontariat, działania społeczne, zaangażowanie polityczne. Powinna wyróżniać się postawą zatroskania o każdego bliźniego jako osoby – podkreślił metropolita poznański.
Abp Gądecki przypomniał, że szczególną troską powinno się otoczyć matki oczekujące dzieci i wychowujące je bez udziału ojca. Wiceprzewodniczący Episkopatu Polski zauważył też, że odpowiedzialność za nienarodzone życie spoczywa na lekarzach, pielęgniarkach, farmaceutach oraz kapelanach i osobach życia konsekrowanego. To oni powinni strzec ludzkiego życia i służyć mu. Lekarze powinni wypowiadać żarliwe i zdecydowane „tak” wobec życia.
Zdaniem abp. Gądeckiego szczególną troską trzeba też otoczyć wolontariat, potrzebny dla Ewangelii życia. – Powołani dla służby człowiekowi powinni opowiadać się odważnie dla służby życia – podkreślił metropolita poznański.
Podczas sobotnich nieszporów abp Gądecki wręczył przedstawicielom parafii archidiecezji świece roratnie, symbolizujące potrzebę modlitwy w intencji życia. Będą one towarzyszyć modlitwie w intencji życia poczętego, która odbywać się będzie we wszystkich parafiach przez cały okres Adwentu.
Świeca roratnia ozdobiona jest symbolami podkreślającymi najwyższą wartość ludzkiego życia. W sposób szczególny ma przypominać, że Światłość, którą jest sam Chrystus, wskazuje ludziom drogę przez życie.
Za:Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 27 listopada 2010
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
Przygotowała Maria Krasnosielska