Aktualności »

Tydzień Misyjny

Drukuj

ABY MIELI ŻYCIE...
 
 
 

Publikując encyklikę Fidei donum, Papież Pius XII chciał rozpalić i umocnić w sercach kapłanów ducha misyjnego, ale również sprawić, by ten zapał udzielił się wszystkim wiernym.

 

W wielu dokumentach Kościoła podkreślony jest fakt, iż na mocy chrztu świętego nikt we wspólnocie Kościoła nie może się czuć zwolnionym z posługi misjonarskiej. Ojciec Święty Pius XII w encyklice Evangelii Praecones (z roku 1951) przedstawia historię misji prowadzonych przez świeckich na przestrzeni wieków i kieruje gorący apel, aby laikat nadal spieszył z pomocą misjom. W swej adhortacji posynodalnej Christifideles laici Jan Paweł II mocno podkreślał, iż wezwanie Chrystusa: „Idźcie i wy do mojej winnicy” dotyczy także świeckich, których Bóg wzywa do spełnienia misji w Kościele i w świecie.

 

W Dziejach Apostolskich można zauważyć, iż działalność misyjną podejmowali wszyscy uczniowie Chrystusa. Był to spontaniczny ruch powstający w poszczególnych grupach społecznych. Wyróżniali się oczywiście apostołowie. Wspólnoty chrześcijańskie głosiły Ewangelię zwłaszcza przez styl życia, czystość obyczajów i służbę miłości, która obejmowała przede wszystkim ubogich.

 

            W historii Kościoła w Polsce nie brakuje wspaniałych przykładów zaangażowania świeckich w dzieło misyjne Kościoła. Trzeba wspomnieć chociażby św. Królową Jadwigę i jej zaangażowanie w chrzest Litwy.

Działalność misyjna rozwinęła się przede wszystkim w okresie międzywojennym w ramach Akcji Katolickiej i Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary. Polscy świeccy, pochodzący z różnych środowisk, wspierali misje, starając się stworzyć dla nich jak najlepsze zaplecze duchowe i materialne. W sumie od czasu I wojny światowej do 1987 r., pomimo wojny i trudności powojennych, około 30 osób świeckich z Polski pracowało aktywnie na misjach. Z pewnością najbardziej znaną polską misjonarką jest dr Wanda Błeńska, która ponad 40 lat pracowała wśród trędowatych w Ugandzie. Za nią po 1989 r. wyjechali inni. Obecnie na misjach pracuje 2019 misjonarzy i misjonarek z Polski, w tym 117 misjonarzy i misjonarek świeckich. Wzrosła znacznie pomoc materialna. Rozrosło się także zaplecze duchowego wsparcia misji przez modlitwę.

 

 

Jedną z ważnych form wsparcia modlitewnego naszych misjonarzy są niewątpliwie Papieskie Intencje Misyjne. Dają one możliwość uczestniczenia w ewangelizacji świata przez modlitwę, poznanie szczególnych trosk Ojca Świętego, konkretną pomoc, a zwłaszcza chrześcijańską postawę w życiu codziennym. Modląc się w tych intencjach, każdy z nas staje się współodpowiedzialnym za Kościół misyjny.

 

za: KALENDARZ MISYJNY 2010 Polskich Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej

 
 
 
 
Papieskie Intencje Misyjne 2009:

 

Październik: Aby cały lud Boży, któremu Chrystus polecił iść i głosić Ewangelię całemu stworzeniu, poczuwał się do odpowiedzialności za misję i uważał ją za najważniejszą posługę, jaką może ofiarować ludzkości.

 

Listopad: Aby wierzący różnych religii, dzięki świadectwu życia i braterskiemu dialogowi, jasno ukazywali, że imię Boga jest zwiastunem pokoju.

 

Grudzień: Aby w Boże Narodzenie narody ziemi uznały w Słowie wcielonym światłość oświecającą każdego człowieka, a kraje otwarły drzwi Chrystusowi, Zbawicielowi świata.

 
 
 
***
 
 
 

Dobroć polega na wychodzeniu z siebie i kierowaniu się ku innym…

 

Ojciec Frederic Faber
 
 
 
 
***
 
 
Nie potrzeba wielu bagaży w wędrówce przez życie:
wystarczy kochać.
 
Michel Quoist
 
 

 

 

 


Opracowała Maria Krasnosielska

 

 

 

 

 

 

 

 

Tworzenie Stron Poznań Agencja Reklamowa Poznań