Komisja Charytatywna Konferencji Episkopatu Polski zaproponowała, by hasło 65. Tygodnia Miłosierdzia, tradycyjnie obchodzonego w Kościele w Polsce na początku października brzmiało: „Otoczmy troską życie”. Jest ono powtórzeniem tematu roku duszpasterskiego. Odbywający się pod koniec tego roku Tydzień Miłosierdzia ma być zatem podsumowaniem rocznych wysiłków Kościoła w Polsce, mających na celu uwrażliwienie duchownych i wiernych świeckich na świętość i piękno życia ludzkiego.
Zarówno Kościół powszechny, jak i wspólnota wierzących w Polsce wiele robi, by głosić pochwałę życia i obronić je przed zakusami tych, którzy chcieliby je zniszczyć. Ogromne zasługi w dziele obrony życia ma sługa Boży Jan Paweł II. Jego Encyklika Evangelium vitae przypomina wszystkim ludziom dobrej woli, że życie ludzkie jest święte od poczęcia do naturalnej śmierci. Ojciec Święty dużo uwagi poświęcił zagrożeniom ludzkiego życia: aborcji, eutanazji, sztucznym metodom prokreacji, ochronie embrionu ludzkiego, klonowaniu, zatruciu środowiska naturalnego, wojnom czy terroryzmowi.
Również Benedykt XVI wypowiada się stanowczo w trudnych kwestiach życia ludzkiego i przypomina niezmienne nauczanie Kościoła, że jedynym Panem życia jest Bóg. „Miłość Boża nie robi żadnej różnicy między nowo poczętą istotą, będącą jeszcze w łonie matki, a dzieckiem, młodzieńcem, człowiekiem dojrzałym czy starcem. Nie robi, ponieważ w każdym dostrzega odbicie swojego obrazu i podobieństwo”, por. Rdz 1,26 (...) Ta bezgraniczna i niezrozumiała miłość Boga do człowieka ukazuje, jak bardzo człowiek sam w sobie jest godzien miłości, niezależnie od innych racji – bez względu na swą inteligencję, urodę, zdrowie, młodość, spójność i tym podobne (...) Dlatego Magisterium Kościoła niezmiennie głosiło świętość i nienaruszalność każdego ludzkiego życia, od poczęcia aż do naturalnego kresu (...)
Nie jesteśmy jedynie drogowskazami wskazującymi ludziom drogę życia.
Nie możemy pozostawać jedynie na skraju drogi.
Caritas towarzyszy ludziom w ich życiowej drodze –
poprzez dobre słowo i konkretne czyny, żywe zaangażowanie
i codzienną troskę pełną autentycznej miłości.
ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska
***
Szczególnie potrzebnym dziś znakiem miłosierdzia Bożego jest miłość,
która otwiera nam oczy na potrzeby ludzi żyjących w nędzy