Rok Kapłański »

Św. Jan Maria Vianney

Żył on w latach 1786 – 1859, powszechnie jest znany jako „proboszcz z Ars”. Dorastał w czasach naznaczonych rewolucją francuską związaną z prześladowaniami religijnymi. Jego rodzice – ubodzy wieśniacy – zaszczepili w nim umiłowanie modlitwy. Pierwszą Komunię św. przyjął potajemnie w wieku 13 lat w szopie, którą zamieniono na prowizoryczną kaplicę i zasłonięto na wszelki wypadek wozem z sianem. Święcenia kapłańskie otrzymał w roku 1815, trzy lata później powierzono mu parafię w Ars – odległej od wielkiego świata, francuskiej wiosce. „W momencie jego przybycia do Ars większość mężczyzn nie przestrzegała corocznej Komunii św.: niektórzy już od dziesięciu, piętnastu, a nawet dwudziestu lat nie spełniali tego podstawowego obowiązku. W dniu śmierci Świętego, czyli po czterdziestu latach nieustającej pracy duszpasterskiej, na ponad pięciuset mieszkańców jedynie siedmiu czy ośmiu nie praktykowało” (D. Pezeril, „Proboszcz z Ars”, Warszawa 1984).

Jak tego dokonał?

Jan Maria Vianney prowadził bardzo surowy tryb życia, poddając się niezliczonym umartwieniom, a wobec wszelkich trudności objawiał niezmąconą cierpliwość zwycięsko opierając się szatańskim pokusom. Jako spowiednik i duszpasterz zasłynął w całym chrześcijańskim świecie (spowiadał przez 13-17 godzin dziennie – nazywano go męczennikiem konfesjonału, a pod wpływem jego nauk i czynów nawracali się najbardziej zatwardziali grzesznicy).

Jan Maria Vianney był kochany przez tłumy, potrafił jednak zachować dziecięcą prostotę. Stanowił wzór kapłana podążającego z pokorą drogą Serca Chrystusowego a jego życie było wypełnione dziełami miłości i miłosierdzia. Ważne było dla niego to, by wszystko rozdać innym, zaś sobie nie zostawić niczego. Był wrażliwy na biedę, z miłością otwierał swoje drzwi każdemu, kto do nich zapukał. Ubogi dla świata a jednak bogaty w Bożą miłość – uzdrawiał, czynił cuda, znał grzechy tych, którzy spowiadali się u niego. Prawdziwie walczył o człowieka, pokazywał mu jego grzechy, niewierności i życie niezgodne z Ewangelią.

Zmarł 4 sierpnia 1859 roku, beatyfikowany został w roku 1905 przez Piusa X a kanonizowany 20 lat później, 31 maja 1925 roku przez Piusa XI, który w roku 1929 ogłosił go patronem proboszczów całego świata.

W 150. rocznicę śmierci, z woli Ojca Świętego Benedykta XVI, św. Jan Maria Vianney stał się patronem przeżywanego właśnie Roku Kapłańskiego, który przebiega pod hasłem: ”Wierność Chrystusa, wierność kapłana”.

***

Pamiętajmy w swoich modlitwach o kapłanach, którzy byli i są wobec nas szafarzami Sakramentów Świętych oraz tych, którzy służą w naszej Parafii – niech Bóg im dopomaga prawdziwie żyć Ewangelią i prowadzić nas do świętości.

***

W Poznaniu Kościół pw. św. Jana Vianneya znajduje się przy ul. Podlaskiej 10 (Sołacz).

Opracowała Maria Krasnosielska