Małżeństwo i rodzina »

Rodzaje miłości

Amerykański socjolog, John Lee, postanowił sporządzić typologię rodzajów miłości. Na podstawie badań nad rozumieniem miłości wyodrębnił  6 jej podstawowych stylów.

Eros –wyróżnia się gorącą zmysłowością, fascynacją pięknem partnera, pragnieniem fizycznej bliskości i intymności.

Ludus – oznacza miłość, grę, dla której liczy się przede wszystkim rozrywka, przyjemność, flirt i beztroska radość z przebywania z drugą osoba.

Storge – uczucie, w którym dominuje przyjaźń, spokojne ciepło i głęboka więź oparta na wspólnych wartościach, przekonaniach i działaniach.

Pragma – miłość praktyczna, rozsądna, ważąca argumenty „za” i „przeciw”, dostrzegająca wartość zgodności zainteresowań czy finansowej niezależności.

Mania – silne, trudne do opanowania uczucie, powiązane z niepokojem, zazdrością i huśtawką nastrojów – od depresji po ekstazę.

Agape – styl miłości braterskiej, cechujący się bezinteresowną pomocą, poświęceniem i cierpliwością.

Ludzka miłość bardzo rzadko realizuje tylko jeden z wymienionych stylów  – niekiedy style się przeplatają  a miłość ewoluuje.

Inny podział:

Miłość upodobania –zwraca uwagę na wygląd drugiej osoby, polega na zaangażowaniu uczuciowym połączonym z radością ze wspólnie spędzanych chwil i z zauroczeniem. Pojawia się pragnienie odczytywania pragnień drugiej osoby, której obraz bardzo często jest wyidealizowany.

Miłość pożądania – to pragnienie bliskości fizycznej wyrażonej w gestach. Stanie się siłą niszczącą, jeśli nie pójdzie w parze z miłością do całej osoby.

Miłość przyjaźni – polega na dzieleniu się myślami, planami i marzeniami. Rozwija dar empatii.

Miłość  życzliwości – jest całkowicie bezinteresowna, zdolna do dawania bez oczekiwania czegokolwiek w zamian. Wolę i uczucia zwraca w kierunku drugiej osoby.

W małżeństwie wszystkie wymienione rodzaje więzi wzajemnie splecione sprawiają,  że miłość między mężczyzną  a kobietą staje się pełna, dojrzała i prawdziwa.

Opracowała Maria Krasnosielska