Relacje, teksty »

U stóp Maryi, Królowej Polski

Kilkanaście tysięcy wiernych uczestniczyło w sobotę, 11 lipca, w 29. Pielgrzymce Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę, w tym także pielgrzymi z Suchego Lasu.

Przybywającym na Jasną Górę przyświecało hasło: ”Wszystko postawiłem na Maryję”. Mszy św. przewodniczył i kazanie wygłosił abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

[Zadbano o przestrzeganie wymogów sanitarnych, a Pielgrzymkę zabezpieczała Służba Zdrowia].

Przybywacie dzisiaj, aby u Maryi szukać ratunku i nadziei. By modlić się we wszystkich naszych intencjach, błagać za naszą Ojczyznę o wypełnienie Jasnogórskich Ślubów Narodu i tych wszystkich aktów zawierzenia, które tutaj były przez stulecia wypowiadane. Przybywacie także, a może przede wszystkim, by dziękować.

Samuel Pacholski

Homilia ks. abp. Marka Jędraszewskiego

Stoimy w obliczu niebezpieczeństwa […].Tym razem ma ono charakter przede wszystkim kulturowy. Jak wielokrotnie pisał o tym i mówił św. Jan Paweł II Wielki, a także papież Benedykt XVI, ludzie współcześni żyją, tak jakby Pana Boga nie było. Nie są już więc, jak niegdyś, istotami poszukującymi Boga, ale pozostają zupełnie zobojętniali na Jego obecność. Wraz z tą postawą idzie odrzucenie przez nich prawa naturalnego. Miejsce obiektywnej prawdy zajmują: post-prawda, relatywizm, kłamstwo i fake-newsy. W zaistniałej pustce duchowej ludzie stają się zupełnie bezbronni wobec ideologii wyrastających – jak bolszewizm – z korzeni marksistowskich, podważających instytucje małżeństwa i rodziny i tworzących programy, których celem jest moralna deprawacja dzieci i młodzieży. Człowieczeństwo ludzi, które przecież nie może istnieć i rozwijać się bez prawdy, dobra i piękna, jest już w samych swych fundamentach zagrożone. Miejsce chrześcijańskiego humanizmu chce zająć antyhumanizm, miejsce obiektywnych i trwałych wartości – nihilizm, miejsce osoby ludzkiej stworzonej na Boży obraz i podobieństwo – dziwna istota pozbawiona tożsamości, wydana na łup złudnym i krótkotrwałym przyjemnościom zmysłowym.

abp Marek Jędraszewski

więcej: Audio MP3 - homilia abp. M. Jędraszewskiego