Relacje, teksty »

Wspomnienie św. Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein), dziewicy i męczennicy
9 sierpnia

Edyta Stein urodziła się we Wrocławiu w 1891r. jako jedenaste dziecko (w rodzinie żydowskiej). Od samego początku poszukiwała prawdy wierząc, że jej znalezienie zapewni ludziom szczęście i dobrobyt.

Pęd ku prawdzie sugeruje również imię Edyty pochodzące od dwóch staroangielskich słów: ead- pomyślność, szczęście, dobrobyt, bogactwo oraz gyth- walka.

Edyta studiowała germanistykę, historię, psychologię i filozofię. Poszukując prawdy natrafiła na autobiografię św. Teresy z Avilla i pod wpływem tej lektury przeżyła w roku 1921 nawrócenie na katolicyzm- znalazła Boga i prawdę o Nim. 1 stycznia 1922r. przyjęła chrzest a w roku 1933 wstąpiła do zakonu karmelitanek w Kolonii przyjmując imię Teresy Benedykty od Krzyża.

2 sierpnia 1942 roku została aresztowana przez hitlerowców i wywieziona do obozu koncentracyjnego w Auschwitz- Birkenau (Oświęcim).
Zginęła w komorze gazowej 9 sierpnia 1942 roku. Kanonizowano ją w Rzymie 11 października roku 1998, za sprawą Jana Pawła II została ogłoszona Patronką Europy.

***
Nie musimy mieć giętkiej szyi, wystarczy podatne serce, by móc się całkowicie zwrócić ku Bogu i Jego słowu.
(Peter Hahne)

***
Wierzę, że życie warte jest, aby je przeżyć. Twoja wiara pomoże Ci uczynić je pełnym wartości. (William Jemes)


 

Tworzenie Stron Poznań Agencja Reklamowa Poznań