Relacje, teksty »

Rekolekcje Wielkopostne 2014

Rekolekcje wielkopostne w naszej parafii wygłosił dominikanin z Warszawy ojciec Tomasz Przepierski OP. 

 

Żałuj, jeżeli ich nie wysłuchałeś, bo żarliwość połączona z retorycznym kunsztem i celnością w diagnozowaniu naszych największych utrapień warta była uwagi Twojego serca. A trafić do naszych serc nie jest łatwo, bo wielu pragnie nimi zawładnąć, wykorzystać dla swych interesownych celów. Zewsząd płynie strumień informacji ważnych i bardzo ważnych, ale czy rzeczywiście mają one taką wagę? Czy znajdujesz choć trochę czasu na refleksję ponadczasową, tę, która formuje Twoje sumienie, czy zarzuciłeś już może ten obszar Twojego bytu jako mało wydajny dla pomnażania dóbr doczesnych?

Rekolekcjonista rozpoczął głoszenie nauki od przywołania wizji piekła, jaką zostawiły nam Siostra Faustyna Kowalska, niemiecka mistyczka Katarzyna Emmerich i 12-letnia Łucja z Fatimy. Tym wizjonerkom Bóg dał łaskę oglądania piekła i jakże zadziwiająco spójne są ich opisy, co czyni je wiarygodnymi, tym bardziej, że trudno przypisać małej dziewczynce teologiczną wiedzę. Czy wierzysz jeszcze w ogóle w istnienie piekła? Wielu bowiem już wyparło je ze swojej świadomości.

Wizje piekła są przerażające, mną wstrząsnęła najbardziej wszechobecna nienawiść, która tam nigdy nie ustaje.

Tak, piekło jest, przekonywał ojciec Przepierski.

W kolejnych dniach rekolekcji znakomity mówca przywoływał obrazy Męki Pańskiej i pokazywał jej związek z naszymi grzechami. Niejednego słuchacza zaskoczyło to, że grzech nieczystości, który dziś wydaje się grzechem głównym rozerotyzowanej kultury obrazu, przekłada się na biczowanie Chrystusa.

 

Grażyna

Tworzenie Stron Poznań Agencja Reklamowa Poznań