Relacje, teksty »

NIEZAPOMNIANY ZRYW WIELKOPOLAN

Historię tego zwycięskiego powstania przypominają rozsiane w Wielkopolsce pomniki, pamiątkowe tablice i muzea. W świadomości wielu z nas, Wielkopolan, odcisnęło ono swój trwały ślad nawołując do patriotyzmu i  poszanowania z trudem odzyskanej niepodległości.

W sucholeskim kościele Msza św. za poległych i zmarłych Powstańców Wielkopolskich oraz żyjących i poległych członków Związku Kombatantów RP i Osób Represjonowanych [tym razem bez udziału pocztów sztandarowych] odprawiona została 26 grudnia o godz. 11.30.

Już 15 minut przed rozpoczęciem Mszy miejsca zostały zajęte, byli jednak i tacy, których nie przeraziły zamknięte drzwi i mimo lekkiego mrozu uczestniczyli w Eucharystii poza budynkiem kościoła [dzięki głośnikowi także na schodach była dobra słyszalność] lub skorzystali z transmisji na stronie internetowej Parafii oddając w ten sposób cześć pradziadom.

Oddajemy pamięć naszym pradziadom

niepodlegli, my, Wielkopolanie.

Czcimy naszą polskość, by spełnić zadanie...

Żeby nigdy żaden pogromca nie przebił serca Polski,

by nie zabrano dzieciom ojca, by zdobyć wolność Wielkopolski.

W zadumie schylmy głowę, by wspomnieć tych, co tu zginęli,

Swą młodość życia oddali,

abyśmy teraz Wolność mieli.

Radek Piszczała

zobacz zdjęcia -->