Małżeństwo i rodzina »

Naturalne planowanie rodziny (NPR) - wprowadzenie

 

Naturalne planowanie rodziny to styl życia opierający się na znajomości i akceptowaniu swojej płodności.

Metoda podwójnego sprawdzenia (wielowskaźnikowa) jest jedną z metod rozpoznawania płodności. Na podstawie obserwacji i interpretacji objawów płodności można wyznaczyć w kolejnych cyklach miesiączkowych fazy płodności i niepłodności.

Cykl miesiączkowy trwa od pierwszego dnia miesiączki do ostatniego przed następnym krwawieniem miesiączkowym. Pod względem płodności cykl dzielimy na 3 fazy:

- przedowulacyjnej niepłodności,

- okołoowulacyjnej płodności,

- poowulacyjnej niepłodności.

 

Najważniejszym wydarzeniem fazy płodności jest jajeczkowanie (owulacja) – uwolnienie z jajnika dojrzałej, gotowej do zapłodnienia komórki jajowej.

 

Hormony jajnika - estrogeny i progesteron – wywołują określone zmiany w organizmie kobiety, które może ona rozpoznawać jako objawy - wskaźniki płodności - podczas każdego cyklu owulacyjnego.

Do głównych wskaźników płodności należą:

- zmiany podstawowej temperatury ciała (PTC),

- zmiany śluzu szyjkowego,

- zmiany szyjki macicy.

 

Oprócz nich mogą występować dodatkowe (pomocnicze) objawy płodności: ból owulacyjny, plamienie okołoowulacyjne, wrażliwość lub napięcie piersi, zatrzymanie wody w ustroju (obrzęki), zmiany nastroju, zmiany skórne, powiększenie węzłów chłonnych pachwinowych po stronie jajnika, w którym następuje owulacja.

 

Za: Naturalne planowanie rodziny. Metoda wielowskaźnikowa.

Red. M. Szymaniak, M. Kuźmiak, Poznań 2011

 

wróć

 

Tworzenie Stron Poznań Agencja Reklamowa Poznań