Naturalne planowanie rodziny to styl życia opierający się na znajomości i akceptowaniu swojej płodności.
Metoda podwójnego sprawdzenia (wielowskaźnikowa) jest jedną z metod rozpoznawania płodności. Na podstawie obserwacji i interpretacji objawów płodności można wyznaczyć w kolejnych cyklach miesiączkowych fazy płodności i niepłodności.
Cykl miesiączkowy trwa od pierwszego dnia miesiączki do ostatniego przed następnym krwawieniem miesiączkowym. Pod względem płodności cykl dzielimy na 3 fazy:
- przedowulacyjnej niepłodności,
- okołoowulacyjnej płodności,
- poowulacyjnej niepłodności.
Najważniejszym wydarzeniem fazy płodności jest jajeczkowanie (owulacja) – uwolnienie z jajnika dojrzałej, gotowej do zapłodnienia komórki jajowej.
Hormony jajnika - estrogeny i progesteron – wywołują określone zmiany w organizmie kobiety, które może ona rozpoznawać jako objawy - wskaźniki płodności - podczas każdego cyklu owulacyjnego.
Do głównych wskaźników płodności należą:
- zmiany podstawowej temperatury ciała (PTC),
- zmiany śluzu szyjkowego,
- zmiany szyjki macicy.
Oprócz nich mogą występować dodatkowe (pomocnicze) objawy płodności: ból owulacyjny, plamienie okołoowulacyjne, wrażliwość lub napięcie piersi, zatrzymanie wody w ustroju (obrzęki), zmiany nastroju, zmiany skórne, powiększenie węzłów chłonnych pachwinowych po stronie jajnika, w którym następuje owulacja.
Za: Naturalne planowanie rodziny. Metoda wielowskaźnikowa.
Red. M. Szymaniak, M. Kuźmiak, Poznań 2011
wróć