Archidiecezjalny program duszpasterski »

Wy jesteście solą ziemi

Program duszpasterski „Być solą ziemi” kończy trzyletni (2010-2013) cykl pracy Kościoła w Polsce, w myśl hasła „Kościół domem i szkołą komunii”. W roku 2010/2011 realizowano program pod hasłem: „W komunii z Bogiem”, zaś w roku liturgicznym 2011/12 temat brzmiał: „Kościół naszym domem”.

Mottem Programu na rok duszpasterski 2012/2013 są słowa:
„Wy jesteście solą ziemi, a jeśli sól utraci swój smak, to czym go przywrócić? Nie przydaje się na nic! Wyrzuca się ją z domu i ludzie będą po niej deptać” (Mt 5,13).

Doskonale oddają one istotę celów realizacji Programu, którymi są:

- rozbudzanie ducha apostolskiego wiernych świeckich,
- formowanie wiernych zdolnych do czynnego zaangażowania się w przemianę świata,
- uwrażliwianie na najbardziej potrzebujących.

W Programie duszpasterskim „Być solą ziemi” na rok 2012/2013 zostały zaakcentowane również priorytety pastoralne, takie jak:

- odkrywanie powołań do ewangelizacji,
- ożywanie ewangelizacyjne Parafialnych Rad Duszpasterskich,
- chrześcijańskie świadectwo małżeństw i rodzin,
-  wspólna troska wierzących o przekaz wiary młodemu pokoleniu z akcentem położonym na bierzmowanie,
- zaangażowanie na rzecz misji,
- solidarność z prześladowanymi za wiarę w Chrystusa,
- troska o chrześcijański charakter niedzieli,
- umacnianie i rozszerzanie działalności Parafialnych Zespołów Caritas.

Nawiązując do hasła programu duszpasterskiego abp Gądecki omawiał symbolikę soli tak, jak rozumieli ją ewangeliści. I tak np. u św. Marka sól to trwała ochrona przed zepsuciem, gdzie zepsuciem są spory między uczniami, u św. Łukasza to – miłość do Chrystusa większa niż reszty i jednocześnie trwała postawa wyrzekania się wszystkiego, co się posiada. U św. Mateusza sól wyraża przeznaczenie chrześcijanina dla świata. „Tłumacząc symbolikę soli należy wychodzić poza skojarzenia „kulinarne” – zachęcił metropolita poznański.