Aktualności »

Zakończenie Misji Parafialnych

Katechizm Kościoła Katolickiego

Katechizm Kościoła Katolickiego (w skrócie KKK) – oficjalna wykładnia doktryny wiary i zasad moralności Kościoła katolickiego  obowiązująca wersja opublikowana została po raz pierwszy w 1992 roku. Katechizm ten zawiera popularnie napisaną wykładnię najważniejszych zasad wiary, moralności i kultu, do których przestrzegania zobowiązani są wierni Kościoła katolickiego. Oryginalny tekst katechizmu jest napisany po łacinie. Jest on sporządzany przez specjalną katechetyczną komisję przy papieskiej Kongregacji Nauki Wiary i ostatecznie zatwierdzany przez papieża.

Poprzednie katechizmy. Historia.

Pierwszy katechizm powstał w 1562 r., kilka lat po soborze trydenckim i był on początkowo rodzajem podręcznika dla osób przystępujących do pierwszej komunii świętej tzw. katechumenów, skąd pochodzi jego nazwa. Później jednak rozrósł się w oficjalną, napisaną jednak prostym językiem wykładnię stanowiska Kościoła we wszystkich istotnych dla zwykłych wiernych sprawach o dość znacznej objętości (ok. 1000 stron maszynopisu).

Poznajemy Katechizm Kościoła Katolickiego w naszej Parafii.

Spotkania odbywają się w naszym domu parafialnym we wtorki o godz. 20.00. Przyjęto formułę, że większość zadań wykonujemy w domach, tj. czytamy określone rozdziały KKK. Podczas spotkania analizujemy przeczytany materiał, przeważnie rozwija się dyskusja na niezrozumiałe tematy i zagadnienia. W spotkaniach uczestniczy nasz Proboszcz, ksiądz Andrzej, który udziela na bieżąco wyjaśnień. Podczas spotkania jest także czas na modlitwę i Apel Jasnogórski na zakończenie. Szkoda tylko, że na spotkania przychodzi tak mało osób - gdyby ktoś zechciał dołączyć do tej już istniejącej grupy, to na następnym spotkaniu będziemy analizować rozdział trzeci od numeru 683 do 747, termin spotkania znajduje się w ogłoszeniach parafialnych.

Pielgrzym