Aktualności »

Uroczystość Wszystkich Świętych - 1. listopada 2019

Albrecht Dürer, „Wszyscy święci”

Jezus, widząc tłumy, wyszedł na górę...Mt, 5, 1-12a

Tłumy, które usłyszą naukę Jezusa i napełnią się duchem błogosławieństw, urosną do dnia Sądu Ostatecznego w niezliczony tłum zbawionych z każdego narodu i wszystkich pokoleń, ludów i języków, o którym mówi Apokalipsa.

Osiem błogosławieństw to jakby osiem zasad Bożej chemii, przemieniającej grzeszników w świętych.

„Błogosławieni ubodzy w duchu” — błogosławieni ci, których pierwszym i całym bogactwem jest Pan Bóg.

„Błogosławieni, którzy się smucą” — którzy się smucą z tego powodu, że nie potrafią jeszcze kochać Boga całym sercem;
błogosławieni, którzy się smucą, że w naszym świecie wciąż jeszcze tyle niepokoju, nienawiści, krzywdy, grzechu — którzy marzą o tym, ażeby bodaj jakiś promień Bożej obecności rozświetlił to, co w naszym świecie ciemne.

„Błogosławieni cisi” — błogosławieni ci, którzy uwierzyli w potęgę miłości, którzy uwierzyli, że wierność Bożym przykazaniom jest stokroć potężniejsza niż siła i przemoc. Że ostatecznie zwycięży słaba prawda, a potężne kłamstwo będzie upokorzone.

„Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości” — byleby tylko łaknęli jej i pragnęli naprawdę, tzn. poprzez aktywne stawanie po stronie sprawiedliwości, poprzez nadstawianie karku, ażeby tylko sprawiedliwości było na naszej ziemi trochę więcej.

„Błogosławieni miłosierni” — miłosierni wobec własnej samotnej ciotki i miłosierni dla poczętego dziecka. Miłosierni również dla ludzi zagubionych, dotkniętych rozpaczą, dla ludzi kuszonych atrakcyjnymi modelami przejścia przez życie bezsensownie.

„Błogosławieni czystego serca”. Błogosławieni ci, którzy rozróżniają między miłością czystą i brudną. Ci, którzy pracują nad swoją prostolinijnością i bezinteresownością. Ci, dla których słowa „nie opuszczę cię aż do śmierci” znaczą: „nie opuszczę cię aż do śmierci”.

Właśnie ci, którzy napełnią się duchem błogosławieństw, Królestwo Boże posiądą i Boga oglądać będą.

o. Jacek Salij, Ewangeliarz.

3.XI. - Dzień Modlitw o Kanonizacje i Beatyfikacje

Podobnie jak w latach ubiegłych, w niedzielę 3 listopada br. obchodzony będzie Dzień Modlitw o Kanonizację Błogosławionych i Beatyfikację Sług Bożych z Archidiecezji Poznańskiej.

Do grona tych osób zalicza się m.in.: bł. Edmunda Bojanowskiego, bł. Siostrę Sancję Janinę Szymkowiak, o. Bernarda z Wąbrzeźna, ks. Wawrzyńca Kuźniaka, ks. Kazimierza Rolewskiego, ks. Aleksandra Żychlińskiego, ks. Stanisława Streicha, ks. Ignacego Posadzego, ks. Aleksandra Woźnego (na zdjęciu z papieżem Janem Pawłem II), o. Euzebiusza Huchrackiego, dr. Kazimierza Hołogę, Jadwigę Zamoyską, siostrę Włodzimirę Wojtczak, „Poznańską Piątkę” i innych.

Przy tej okazji dzielimy się też radością, iż Konferencja Episkopatu Polski 9 października br. udzieliła nihil obstat na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego dr Wandy Błeńskiej, lekarki i misjonarki, świadka wiary kończącego się Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego. Po wyrażeniu zgody przez Stolicę Apostolską rozpocznie się proces beatyfikacyjny na poziomie diecezjalnym.

W oczekiwaniu na chwałę ołtarzy tych Osób, które żyły i realizowały świętość na wielkopolskiej ziemi, w niedzielę, 3 listopada br. o godzinie 10.00, w Bazylice Archikatedralnej w Poznaniu zostanie odprawiona Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego Metropolity Poznańskiego. Do udziału w tej uroczystości zapraszamy wszystkich, a zwłaszcza tych, którzy są związani ze środowiskami, w jakich żyli nasi kandydaci na ołtarze.

Więcej o świętych, błogosławionych i kandydatach na ołtarze z Archidiecezji Poznańskiej

1. listopada - Uroczystość Wszystkich Swiętych

godz. 1500 MSZA Św. na Cmentarzu w Morasku a po jej zakończeniu Nabożeństwo żałobne i procesja na Cmentarzu.

*W dniu Wszystkich Świętych nie będzie już w Suchym Lesie Mszy Św. wieczorem,

Msze św. przedpołudniem: 800, 1000, 1130

*Uroczystość Wszystkich Świętych jest świętem nakazanym – to wiąże się z obowiązkiem uczestnictwa we Mszy Św. w piątek lub w czwartek wieczorem.

SOBOTA 2. listopada - Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych (Dzień Zaduszny)

Msze Św. będą o godz. 800, 1700 i 1800. (Msza św. o godz. 1800 z niedzieli)

Nabożeństwo żałobne na Cmentarzu w Chojnicy będzie W NIEDZIELĘ - 3 listopada - o godz. 1500.