Aktualności »

Czwarta Niedziela Adwentu

Boże Narodzenie

Boże NarodzenieNarodzenie Pańskie – w tradycji chrześcijańskiej – święto upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa. Jest to stała uroczystość liturgiczna przypadająca na 25 grudnia. Boże Narodzenie poprzedzone jest okresem oczekiwania (dokładnie czterech niedziel), zwanego adwentem. W Kościołach, które nadal celebrują liturgię według kalendarza juliańskiego (tzw. Kościoły wschodnie, głównie Cerkiew i Grekokatolika oraz Kościół prawosławny) Boże Narodzenie przypada na 25 grudnia kalendarza juliańskiego, tzn. obecnie 7 stycznia kalendarza gregoriańskiego.

Wigilia Bożego Narodzenia

W niektórych Kościołach chrześcijańskich święta Bożego Narodzenia zaczynają się od dnia poprzedzającego rocznicę narodzin Jezusa –Wigilii (wieczór 24 grudnia). W dniu tym tradycją w Polsce jest post jakościowy (bezmięsny). Punktem kulminacyjnym dnia jest uroczysta kolacja, do której tradycja nakazywała zasiadać po pojawieniu się na niebie pierwszej gwiazdki, na pamiątkę gwiazdy prowadzącej Trzech Króli do stajenki.

Świętowanie Wigilii ani tradycyjny post w tym dniu nie są wspólne wszystkim chrześcijanom, np. protestanci nie zachowali specjalnych przepisów odnośnie do jedzenia lub nie jedzenia mięsa. Chrześcijan prawosławnych obowiązuje w tym dniu ścisły post, aż do kolacji wigilijnej. Warto mimo to odnotować, że w Polsce również i mniejszości wyznaniowe przestrzegają wigilijnego postu ze względu na specyficzną tradycję kraju. Obowiązek postu zniesiono w Kościele katolickim w roku 1983 (Nowy kodeks prawa kanonicznego), w Polsce ze względu na tradycję post w Wigilię jest jedynie zalecany.

Pasterka

W nocy, najczęściej o północy, w kościołach rzymskokatolickich rozpoczyna się uroczysta msza zwana Pasterką. Następny dzień (25 grudnia) to Boże Narodzenie, a 26 grudnia to w Polsce drugi dzień świąt - obchodzony na pamiątkę św. Szczepana, diakona i pierwszego męczennika za wiarę. Kolorem liturgicznym w okresie Bożego Narodzenia jest kolor biały.

Zdrowych, spokojnych i błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia

życzy Pielgrzym

Świąteczne wspomnienie

Jako małe dziecko oczywiście w pierwszej kolejności kojarzyłem święta Bożego Narodzenia z prezentami! Chyba każde dziecko uwielbia prezenty! Tak więc i ja nie byłem tu wyjątkiem.  Wstępem do tego było wspólne ubieranie choinki w przeddzień wigilii, które podsycało atmosferę niezwykłości i oczekiwania.  Z czasem zacząłem cenić i inne elementy tradycji związanej ze świętami, takie jak spotkania z rodziną, wspólna kolacja wigilijna, śpiewanie kolęd i obowiązkowo Pasterka. Były także święta z dala od rodziny, święta w wojsku-  te w kraju i te, daleko pod piramidami w Egipcie ( Siły Zbrojne ONZ na Bliskim Wschodzie), ale zawsze i wszędzie tradycja polska została zachowana. Pomimo głębokiej komuny i walki z Kościołem była kolacja wigilijna, było tradycyjne przełamanie się opłatkiem, życzenia i śpiew kolęd.

Wiem, że nie każdy miał ten zaszczyt, by wychować się w domu pełnym ciepła i miłości, gdzie doświadczył akceptacji a nie odrzucenia. Dlatego pisząc te słowa myślę też o tych, którym całe życie upłynęło na tęsknocie za miejscem, które mogliby nazwać "domem", za ludźmi, którym można powiedzieć "mamo" i "tato", w których ramiona mogą się wtulić i zapomnieć o tym, co rani i boli…

Święta Bożego Narodzenia są czasem, który szczególnie sprzyja temu, by na chwilę przystanąć, odsunąć się od codziennych spraw i pomyśleć nad tym, co w życiu najważniejsze.

Dwa tysiące lat temu urodził się Ktoś, kto na stałe zmienił historię świata. Lecz kim był tak naprawdę i jakie było Jego przesłanie skierowane do nas? Gdy czytamy Jego słowa zapisane przez świadków z tamtych czasów, odkrywa się przed nami obraz niezwykły, w który trudno na początku uwierzyć. Obraz Boga, który tak bardzo kocha upadły ten świat, że posyła swojego Syna, aby każdy, kto tego pragnie, mógł znów pojednać się z Nim na nowo. Mimo iż nasz upadek, nasza pycha i nasz bunt wobec Niego jest tak wielki, że tylko śmierć Syna może to odkupić - nie cofnął się przed tym. Bo miłość Ojca do swoich dzieci nie zna granic i poświęcenia.

Na świąteczne wieczory polecam film ostatnio mi polecony Spotkanie. Film świetnie zrealizowany, opowiadający o spotkaniu wybranych osób z Jezusem i o tym, co z tego  spotkania wynikło - zobaczcie sami. Czytałem recenzje, niektóre osoby po obejrzeniu tego filmu zaczęły chodzić do Kościoła i się nawróciły. Do pobrania na Youtube z polskim lektorem.

Po prostu prawda życia. Film wzruszający. Polecam

Zdrowych, spokojnych i błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia