Aktualności »

3. Niedziela Zwykła - 26 stycznia 2014r.

Zaprzysiężenie Trybunału pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego dało początek 25 stycznia 2014 roku procesowi beatyfikacyjnemu ks. Aleksandra Woźnego, świątobliwego proboszcza parafii św. Jana Kantego w Poznaniu, więźnia Dachau, znanego spowiednika i kierownika duchowego, krajowego duszpasterza kobiet. Postulatorem procesu abp Gądecki mianował ks. Wojciecha Muellera.

Pierwsza sesja trybunału odbyła się w poznańskim kościele św. Jana Kantego, gdzie Sługa Boży był proboszczem w latach 1945-1983. Abp Gądecki wręczył członkom trybunału dekrety nominacyjne. Metropolita poznański oraz członkowie trybunału złożyli też publicznie przysięgę, że powierzone im zadania spełnią zgodnie z sumieniem i wiernie je wykonają.

– Ten człowiek niezwykłej wiary, ufności, pokory, modlitwy, prostoty, głębi, gorliwości, więzień dwóch reżimów, znakomity kaznodzieja i rekolekcjonista, krajowy duszpasterz kobiet, kapłan rozumiejący potrzebę apostolstwa świeckich, żył duchem dziecięctwa Bożego, całkowicie zjednoczony z Chrystusem – mówił o ks. Woźnym abp Gądecki. Zdaniem metropolity poznańskiego Sługa Boży stanowi przykład postawy prawdziwie kapłańskiej i kapłańskiego ducha dla polskiego duchowieństwa.

Charakteryzując osobowość ks. Woźnego abp Gądecki zauważył, że był on wzorem życia powierzonego Bogu, autentycznym reformatorem Kościoła. – Kapłan ten, jak w soczewce, ukazuje losy poznańskiego duchowieństwa, będącego ofiarą dwóch totalitaryzmów, socjalizmu narodowego i międzynarodowego. Jest jednocześnie przykładem zwycięstwa nad mocami ciemności, które, tak w wymiarze społecznym, jak i indywidualnym, dążyły do zaprowadzenia w Polsce bałwochwalstwa, tzn. oddawania czci boskiej stworzeniu zamiast Stwórcy – mówił abp Gądecki.

Czytaj całość…